Rady pro každého

Spořivé praní

26. srpna 2012 v 22:26
Spořivé praní
1. Prášek na pečení i praní
Fleky, pot, pach - všechno tohle musí během jednoho pracího cyklu z oblečení zmizet, a navíc se očekává, že při tom bílé košile či povlečení nezažloutnou. Stejné výsledky jako několik chemických přípravků má i obyčejná jedlá soda či prášek na pečení (ten je o něco agresivnější). Platí o nich, že dobře rozpouštějí tuk, zbavují tak oblečení skvrn, kromě toho ho dezinfikují, bělí, a ještě se postarají o dobro vaší pračky, neboť změkčují vodu. Na jednu pračku vám stačí jeden sáček

2. Citron vybělí a ještě provoní

Sníte-li o zářivě bílém prádle jako z reklamy, nezapomeňte se při nákupu zastavit v oddělení ovoce. Výborné bělicí účinky při běžném praní má totiž obyčejný citron. Platí, že na jednu pračku přidáváte sto mililitrů citronové šťávy.
Ale pozor! Že dáváte do praní potraviny, ještě neznamená, že by soda, citron či ocet byly vhodné pro všechny. "Opatrní by v tomto měli být rodiče malých alergiků, protože automaticky neplatí, že když vám něco neškodí v malých dávkách uvnitř, bude vám to dělat dobře i zvenku,
3. Plátky citronu a horká voda dokážou zázraky
Mrzí vás, že jste tyto rady nečetli dříve, protože kdysi bílé záclony už jsou šedivé a povlečení zažloutlé? Citron vás zachrání i v případě zašlých skvrn, jen je mu k tomu třeba vytvořit lepší podmínky. Napusťte do lavoru či vany horkou vodu, jestliže to tkanina snese, dokonce můžete být i vroucí, a přidejte citron i dva - podle množství prádla a vody - tentokrát ovšem nakrájený na plátky. Nechejte působit několik hodin. Pak znovu vyperte.
4. Ocet mají miminka ráda
Máte pocit, že vaše děti i celá rodina si zaslouží dokonalou čistotu, a tak dezinfikujete dětské i spodní prádlo vyvařováním, čímž ho ničíte, a ještě vyhazujete peníze za elektřinu? Přitom existuje řešení, které je levnější, šetrnější k prádlu, a podle některých tvrzení i účinnější. Na závěr praní přidejte ocet, množství odpovídající půlce nádržky na aviváž zcela stačí! Nemusíte se bát ani zápachu octa. Nejenže ho v tomto množství skoro cítit nebudete, navíc má tu vlastnost, že jakmile prádlo uschne, není cítit vůbec.
5. Bílý ocet - ideální přítel bílého prádla
Pokud chcete své prádlo nejen vydezinfikovat, ale i vybělit a mít ho měkké, jak očekáváte od aviváže, stačí mít doma připravený místo obyčejného octa ten bílý. Jde o vinný ocet a litr pořídíte za méně než čtyřicet korun. Přidejte ho místo aviváže.

6. Ocet funguje i na barvě

Máte pocit, že se zde neustále řeší prádlo bílé, když vy perete hlavně barevné a nechcete, aby vybledlo? I k fixaci barvy pomůže obyčejný ocet. Uvádí se, že deset polévkových lžic by mělo zabránit tomu, aby se barva vymývala a věci bledly.

7. Mýdlo s jelenem!

Pokud máte pocit, že potraviny a ochucovadla přece jen nejsou na praní ideální, máte ještě jednu možnost, a to jsou čistě přírodní mýdla nebo mýdlové hoblinky, které se ve vodě lépe rozpouštějí, takže se do rychle vytvořené mýdlové vody dá prádlo nechat odmočit.

Když svíčku daruješ

14. srpna 2012 v 15:02
Dárek na míru

Svíčka je také dobrým dárkem, kterým rozhodně nic nezkazíte a obdarovaný ji obvykle ocení. Víte, že barvu darované svíčky můžete vybrat na míru podle data narození?
Lidem narozeným ve znamení

Berana prospějete jednoduchou svíčkou v odstínu lila, aby je ochránila proti všemu zlému.

Býkům se docela určitě zavděčíte červenou až rudou mohutnou svící, protože láska, vášeň a sex, to je jejich parketa.

Blížencům se bude líbit zlatá, bohatě zdobená svíčka, jelikož potřebují více než kdokoli jiný duševní rovnováhu a štěstí.

Rakům přijde vhod několik malých jasně oranžových kousků, nejlépe ve tvaru květu, ovoce, zvířátka nebo mušličky.

Lev nikdy nepohrdne nepřehlédnutelnou, ale vkusnou zářivěžlutou svící, která mu bude připomínat letní slunce a jeho příbytek spolehlivě rozzáří.

Panny bývají velice vitální a přirození, a proto jim sedí zelená barva ve všech svých odstínech od zemitě tmavých až po světle hráškovou.

Váhy potěšíte nepříliš extravagantní modrou svíčkou, protože právě ony potřebují dost často zklidnit a odpočívat - a na to je modrá více než dobrá.

Štírovi kápnete do noty velkou šedou svící, klidně i zdobenou černými a bílými pruhy nebo ornamenty.

Do vkusuStřelce se spolehlivě trefíte tyrkysovými svíčkami různých velikostí a tvarů. Vysvětlení je nasnadě: mírní totiž následky přílišného pracovního vypětí, kterým je Střelec pověstný.

Kozorozi mají rádi ve všem pořádek, a možná právě proto se k nim hodí prostá hnědá svíce.

Vodnář rozhodně nepohrdne veskrze originální a unikátní fialovou svící, protože podvědomě cítí, že potřebuje její ochranné magické kouzlo.

Ryby bývají velice citlivé bytosti, které dávají přednost jednoduchosti, a proto čistě bílá svíce je potěší nejvíc. Navíc se doma potřebují cítit volně a svobodně.


Co ještě nevíme o svíčkách

13. srpna 2012 v 15:10
Když svíčka krásně voní

Vonné svíčky jsou v podstatě dvojího druhu. První jsou vyrobené z přírodního aromatického materiálu, především z včelího vosku, který voní medem sám o sobě a pokud hoří, je vůně ještě intenzivnější. Druhá alternativa vzniká přidáním parfému nebo esence při výrobě svíčky. Množství vůně by mělo představovat zhruba 5 procent celkové hmoty svíčky.
Jak k uvolňování aroma dochází? Přirozené je odpařování vůně vlivem vysoké teploty při hoření. Proto by měl být parfémován pouze okraj svíčky, nikoli její jádro, které je v přímém kontaktu s ohněm a hoří.
Všechny zapálené svíčky mají schopnost částečně pohlcovat pachy a cigaretový kouř. Kvalitní vonná svíčka ovšem pohlcuje pachy i tehdy, když nehoří. Výběr esencí a vůní je velký, některé mají dokonce speciální určení- například proti tabáku, proti komárům apod. Záleží na typu, kvalitě a množství esence ve svíčce.
Vybrat si tu pravou vůni není jen tak... V dnešní době jsou oblíbené zejména bergamot, jasmín, meduňka a šalvěj, které mají schopnost navodit vnitřní harmonii a pohodu. A kdo by nepotřeboval být stále usměvavý, že?
Heřmánek, med nebo levandule dokáží zmírnit nervozitu, podrážděnost, odehnat do nenávratna černé myšlenky a zlepšit náladu.
Pokud se v práci špatně koncentrujete nebo se nemůžete soustředit na učení, zkuste si večer doma zapálit svíčku s vůní borovice, cedru, citrusových plodů, máty peprné, eukalyptu, meduňky či rozmarýnu.
Proti psychickéúnavě, malátnosti a ospalosti po vyčerpávajícím dni vám může pomoci aroma levandule, máty a rozmarýnu.
Hojně vyhledávanými vůněmi jsou také jalovec a vanilka, které pomáhají proti každodennímu stresu a nervozitě.
Vonné svíčky dokáží také zmírnit některé zdravotní obtíže. Například při chřipce a nachlazení vám uleví vůně borovice, cypřiše, levandule, máty a skořice, když vás bolí v krku, zkuste si zapálit svíčku s vůníšalvěje nebo jasmínu. Na bolest hlavy platí jemné aroma eukalyptu a levandule.


Tajemství magických svíček

11. srpna 2012 v 20:23

Magie barevných svíček
Při chvilkách příjemných večerů ať letních při posezení venku pod širým nebem nebo při dlouhých podzimních a zimních večerech přináší plamínek svíčky radost. Patří právě tak k intimní večeři ve dvou jako k posezení s přáteli, ale i k osamělé četbě krásného románu.

Svíčky nemusí sloužit jen jako působivá dekorace. Jsou spojené s dávnými obřady všech náboženství světa, ale také s magickými rituály, kouzlením a čarodějnictvím. Zlou černou magii ponechme stranou - jde přece o to, aby nám světlo svíčky přinášelo pohodu, usmíření a šířilo pozitivní city.
Až budete vybírat svíčku, pamatujte, že:
 • bílá má vliv na očistu prostoru, těla i duše. Zosobňuje čistotu, oduševnělost, štědrost, respekt, nevinnost, celistvost.
 • černá patří k očistě vleklých a vážných problémů. Představuje spodní energii, nepřízeň, ztrátu, ale také ochranu proti zlu, protože ruší účinky černé magie.
 • červená se hodíkmilostným rituálům, k nalezení nebo návratu partnera. Vyjadřuje život, lásku, sex, energii, sílu, zdraví, sílu mysli, vitalitu a odvahu.
 • růžová souvisí s navazováním přátelství a získání vlivu v rodinném kruhu. Představuje náklonnost, lásku, důstojnost, duchovní probuzení, nesobeckost, vůdcovství a diplomacii.
 • oranžová slouží kpodpoře radosti. Skrývá v sobě nadšení, přátelství, atraktivitu, sebeovládání, intelekt a umění organizace.
 • žlutá posiluje sebevědomí a odhodlání, pomáhá obnovit chuť do života. Nabízí poznání univerzální lásky, rozvíjí kreativitu, přináší inspiraci, povzbuzuje aktivitu a probouzí z netečnosti.
 • zelená se využívá pro rituály spojené s prosperitou a získáním financí. Představuje totiž stabilitu, hojnost, štědrost a úspěch, ale také fyzickou zdatnost a zdraví.
 • modrá probouzí upřímnost, psychickou pohodu, koncentraci, moudrost, trpělivost a harmonii. Vybízí k nastolení klidu, utišení hádek a nedorozumění. Představuje pravdu, zdraví, inspiraci, moudrost, loajalitu, laskavost a dokonce i nesmrtelnost.
 • fialová je vhodná k nabytí psychické stability a vzájemné tolerance mezi lidmi. Představuje ambice, idealismus, moudrost, sílu, pozitivní vývoj, nezávislost, ochranu, hrdost a důstojnost.
 • hnědá poslouží při hledání čehokoliv ztraceného, k obnovení potence, vášně a vůle. Přináší úspěch v jakémkoliv podnikání. Představuje rovnováhu, koncentraci, rozhodnost, telepatickou sílu, učenost, intuici a také spořivost.
Chvíli přemýšlejte, jakou svíčku zapálíte při slavnostní večeři ve dvou. Zdálo by se, že zaručená bude červená, jenže co když se právě necítí nejlépe a chcete ho povzbudit? Pak bude rozhodně lepší svíčka žlutá, někdy dokonce i hnědá. Zelenou darujte svému finančnímu poradci, růžovou zapalte na setkání s kolegy ze zaměstnání, případně při návštěvě tchyně. A až se budete trápit nad studijním materiálem nebo složitým projektem, nezapomeňte na světlo modré svíčky.
Jestliže ale máte ráda jen jednoduché "čajové" svíčky, umístěte je aspoň do správné barvy kalíšku. Prý to stačí, říká se v tajemných knihách...

Tajemství stromů

16. června 2012 v 13:51


Tajemství stromů
Lípa
Lípa byla pro člověka vždy stromem lásky a mladosti, její listy svým tvarem dokonce připomínají srdce. Pod lipovou korunou si dávali schůzky zamilovaní a často do kůry kmene zvěčnili svá tajemství.
Mnozí dokonce věřili, že lípa je jediný strom, do kterého nikdy neudeří blesk.

Kaštan Pod kaštanem lidé vždy rádi odpočívali a čerpali jeho energii. S oblibou ho vysazovali na venkovských návsích a kolem jeho kmene sičasto postavili lavičku.
Kaštan je také známý jako posel míru. Jeho uklidňující a uvolňující vibrace nám zprostředkovávají moudrost a hlubokou radost. Uklidňuje nervy a umožňuje blahodárný spánek. Jeho plody jsou považované a používané už roky jako talismany.

Dub
Zvláštní význam lidé přikládali stromům, které pamatují několik staletí. Například dub se může dožít až 1300 let.
Duby byli odnepaměti uctívané jako posvátné stromy. Kelti a Slované je uctívali a když potřebovali poradit v důležitých věcech, usínali v jejich stínech s vírou, že jim duby zašlou prorocký sen a pomohou jim rozhodnout se.

Smrk
Stromy mohou člověku dávat i hudbu. Pomalu rostoucí horské smrky mají to nejlepší dřevo pro výrobu kvalitních houslí.
Smrk také obsahuje velké množství léčebného magnetismu. Jehličí smrku obsahuje léčivé éterické oleje a množství vitamínu C.

Bříza
Bříza byla vždy spojována s mládím a plodností. Proto chlapci stavěli svým vyvoleným pod okny právě březové májky.
Bříza dokáže také navrátit klid, podpořit vaši sebedůvěru, například i při navazování vztahů. Pokud patříte mezi melancholiky, vyhlédněte si ve svém okolí břízu, zažeňte s ní pesimismus a přivolejte si dobrou náladu.


Rady, které se hodí

25. srpna 2010 v 18:08


Kouř z cigaret
Když přijde návštěva, po které zůstane v místnosti kouř z cigaret, zapálíme jeden nebo dva bobkové listy a zápach zmizí.
Když zapáchá myčka
Charakteristicky nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením vymačkaného citronu - nejlépe do prostoru na příbory.
Zkouška čerstvých vajec
Do slané vody ponořte opatrně vejce. Zkažené vejce vypluje na povrch, čerstvá a zdravá zůstanou u dna a to ve vodorovné poloze, kdežto méně čerstvá se zvedají
Přesolená polévka
Přesolenou polévku napravíte bez přidání vody tím, že do ní vložíte několik kusů syrových brambor, několikráte necháte přejíti varem a pak brambory opět odstraníte.

Čištění připálených hrnců

Snadno umyjeme když do nich nalijeme zbytek čaje s trochou soli a necháme 24 hodin odstát
-Soda je výborná nejen na čištění příborů, ale přímo úžasná na připálené hrnce.
-Stejnou službu jako soda udělá kypřící prášek do pečiva.
- Nádobí s připálenými zbytky jídel vyčistíme, když do něj napustíme horkou vodu, nasypeme sodu a necháme půl hodiny stát, popř. povaříme. Dobře a snadno se pak umyje.

-Do hrnce dejte lžičku pracího prášku, 1/2 - 1 litr vody (podle velikosti hrnce) a nechte asi 5 minut vyvařit. Připáleninu sloupnete jak "pleťovou masku" a hrnec bude zase jako nový.

Odstranění mravenců a dalších škůdců


mravenci

-na mravence pomáhá kypřící prášek do pečiva - stačí nasypat.
- Proti mravencům je skvělý hřebíček. Stačí ho dát do kuchyně buď někam volně na misku nebo přímo na "mravenčí cestičku".V kuchyni je to milejší než nějaké chemické prostředky a navíc hezky voní.
- Dostali se vám mravenci do bytu ? Zbavíte se jich jednoduše. Smíchejte marmeládu (nebo med) s droždím a položte na cestičky a uvidíte, brzy budou pryč
-Mravenci - cestičku, kterou mravenci chodí, posypte jedlou sodou, chilli nebo boraxem.
mravence přitahuje vše sladké, proto nenecháváme nikdy na podleza nebo ve spíži rozsypaný cukr. Můžeme vložit mezi potraviny kousky nakrájeného citrónu nebo dřevěného uhlí, což jsou dvě věci co mravenci nesnášejí
Mouchy a škůdci ve spíži

-Máte problémy v letních měsících s broučky ve spíži? Stačí si do spíže pověsit větvičku ze stromu, který rodí lískové ořechy. Do týdne bude klid od škůdců.
-Aby mouchy nelétaly do oken, stačí nasbírat květy pažitky a položit na parapet nebo zavěsit v gáze do okna. Vůně z květů pažitky mouchy odpuzuje.
-mouchy nemají rádi citrusovou vůni, proto doma používejte aromalampy s citrusovými esenciálními oleji. Stejně tak esence můžete nakapat na lampu, která když se zapne, bude se ohřívat a uvolňovat vůni.

Mšice
Mšice z pokojových rostlin omývám silným roztokem mýdlové vody. Čistou rostlinu osprchuji vlažnou vodou. Také pomáhá, strčit oloupaný a naříznutý stroužek česneku do květináče.
- mšice nesnáší vlhko a teplo. Mšic se dá zbavit tak, že květinu orosíme (hodně) vodou, zalijeme ji a navlíkneme na ni igelitový sáček (pytel)tak, aby byl zabalený i květináč a zavážeme. Necháme "pařit" 3 dny, potom kytku osprchujeme a v případě, že bylo napadení velké ještě celou proceduru zopakujeme. Kytkám to neublíží a mšice zmizí.
Klišťata,blechy vši a jiné
- ve formě sušeného prášku z květů je vratič známý prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou vši, štěnice, blechy, klíšťata atd. Lze ho usušit a poté zavěsit v bytě, nebo květy rozdrtit na prášek, který dáme na misku. Můžeme si také připravit tinkturu -hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijeme 100 ml líhu a necháme týden louhovat. Pak scedíme, dáme do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkáme kalhoty při cestě do lesa, abychom odpudili klíšťata. Pro vůni můžeme přikápnout pár kapek esenciálního oleje.
- obtížný hmyz jako jsou komáři a mušky zaženeme, když na okenní římsu položíme čerstvou snítku rajčat, která nepříjemné trapiče odpuzuje
-obtížné rybenky, které mají rády vlhkost a objevují se nejčastěji v koupelně, úspěšně zapudíme, když do míst jejich výskytu položíme kousek vanilky. Její vůni nesnášejí a proto za krátkou dobu samy zmizí
- novinový papír ve skříni nám pomůže jako ochrana proti molům, protože moli nesnášejí pach tiskařské černi

- Vůně levandule zapuzuje komáry, ale zároveň léčí jejich štípnutí. Domácnost nejenom krásně provoní, ale když ji zavěsíme do skříně, účinně tam ochrání oděvy proti molům. Odpuzují však i jiný obtížný hmyz, můžeme si proto v bytě umístit tzv. potpourri - okrasné misky ze skla či keramiky naplněné levandulí. Když ji občas promícháme a mírně zakápneme několika kapkami koňaku nebo esenciálního levandulového oleje, opět ji rozvoníme.

Čistíme šperky
Když máte začerněné a zašedlé stříbrné šperky, výborná je bílá zubní pasta, kterou dáte na starý kartáček a šperky vyčistíte. Budou zase krásně lesklé.
Stříbrné i zlaté předměty dám do plecháčku s vodou,do které kápnu trochu jaru a přidám lžičku jedlé sody,nechám projít varem. Funguje i popel od cigaret,který si naberu na hadřík a vyleštím.
- šperky při čištění nejprve ponoříme na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistíme měkkým zubním kartáčkem.
- prsten, který nejde stáhnout z prstu, uvolníme, když prst namočíme a kolem prstenu namydlíme. Když prsten nejde sundat, protože prsty teplem otekly, ponořte ruku do misky s vodu a ledem.
- Na čištění šperků zabírá také pravá mořská voda, kterou si můžete přivézt z dovolené. Zlaté a stříbrné šperky do ní na jeden den ponoříte a uvidíte jak zase naberou lesk. Nezapomeňte je poté ale opláchnout od soli.
- Stříbrné a zlaté šperky nádherně vyčistíme - když na dno malého kastrůlku vložíme alobal, na to šperky, zasypeme jedlou sodou. a dáme povařit. Vše se pak nádherně blýská a prstýnky s řetízky máme jak nové.

Čištění prkének

- Dřevěná prkénka a stoly se po vydrhnutí přetírají rozkrojeným citronem a pak opláchnou. Budou pak nejen čisté, ale také krásně vybělené.
- Prkénko na syrové maso čistíme pomocí hrubé soli.

aby kytičky neuvadly

4. srpna 2010 v 23:17
pochodující kytka
Ošetření a péče o řezané květiny
- Gerbera - začne se Vám ohýbat, postavte ji na chvilku do vařící vody, ona se zase narovná. Opravdu to funguje!!
-
 Chryzantéma - když uvadá, chce seříznout a čistou, pro změnu,ledovou vodu.
-
Růže - každý den zastřihávejte stonky a to nejlépe ostrými zahradnickými nůžkami a zastřihnutí proveďte našikmo, aby byl stonek zakončen ustřihnutou špičkou. Růže takto zastřihávejte každý den a ve stejném intervalu jim vyměňujte i vodu ve váze. Dobré je taky rosit hlavičky růží a v případě, že by přece jen začaly klopit příliš brzy hlavičky, přidejte do vody ve váze dva aspiriny. Růže Vám 100% déle vydrží.
-
řezané květiny vydrží déle, jestliže do vody ve váze dáme kousek dřevěného uhlí. Dezinfikuje vodu a zabraňuje zahnívání stvolů
-
květiny ve váze nám déle vydrží, když do vody přidáme stroužek česneku. Voda zůstane krásně čirá a nekazí se
-
řezané květiny vydrží déle čerstvé, když je zastrkáme do syrové brambory, kterou položíme na dno vázy
-
řezané květiny vydrží podstatně déle, jestliže do vody ve váze přidáme už použitý sáček černého nebo zeleného čaje
-
u pokojových květin neodstraňujeme listy, které jsou jen částečně zažloutlé. Zelený zbytek listu stále dýchá a kdybychom ho odstřihli celý, připravili bychom rostlinu o část nezbytného kyslíku
-
aby nám řezané květiny vydržely co nejdéle svěží, řežeme je vždy časně ráno. Přes ztrácejí hodně vody a rychle uvadají. Odlomíme zbytečné, zejména spodní listy a potom ostrým nožem obnovíme na stopkách řez, a to co nejšikměji. U zdřevnatělých stonků (šeřík, růže) odloupneme ještě kousek kůry nebo stonek rozdrtíme.
-
řezané květiny dáme do čerstvé studené vody, kterou denně doléváme a po dvou až třech dnech vyměníme. Většina řezaných květin je citlivá na prudké slunce a průvan, naopak se jim dobře daří v polostínu a chladu. Mimořádně jim prospějeme tím, když je večer vyndáme z vázy, zabalíme do papíru a ponoříme do vody v chladné a tmavé místnosti. Někdy se dají zachránit i na první pohled zcela uvadlé květiny. V jejich případě můžeme použít i další způsob - namočit je na noc do vody ve vaně.

linka 2

životnost řezaných květin lze prodloužit také přidáním živin do vody:
- astry - kostku cukru
- chryzantémy - tabletku acylpyrinu
- jiřiny - tabletku acylpyrinu
- kamélie - trochu soli
- karafiáty - trochu soli, nebo kostku cukru
- kosatce - kostku cukru
- mimóza - dáme ji do teplé vody
- narcisky - trochu soli, na noc je dáme do chladna
- petúnie - kostku cukru
- petrklíče - kostku cukru
- růže - tabletku acylpyrinu nebo trochu soli, některé druhy vyžadují kostku cukru
- sedmikrásky - dáme je do teplé vody
- šeřík - kostku cukru
- tulipán - kostku cukru
-
pochodující kytka
řezané růže vylučují do vody látky, které jsou pro ostatní květiny jedovaté a proto předčasně vadnou. Nesnášejí se dokonce ani tmavě červené růže se žlutými čajovými hybridy.
-
velmi nesnášenlivé jsou konvalinky, které ve svém sousedství nestrpí žádnou jinou květinu a zahubí ji. Podobně se chovají i karafiáty, narcisy a lilie. Tyto květiny dáváme do vázy vždy samostatné.
-
na řezané květiny působí i další vlivy. Například karafiát nesnáší hluk. Postavíme -li ho blízko televizoru nebo rozhlasu, velmi brzy uvadne.
-
hledíky, růže, karafiáty i většina ostatních řezaných květin nepoměrně rychleji uvadnou, vyskytuje-li se v jejich blízkosti plyn jménem etylén. Ten vyprchává ze zralého ovoce, větviček ovocných stromů, opadaných lupínků jmelí. Proto se nedoporučuje kombinovat vázy s řezanými květinami s mísami krásného a zralého ovoce.
-
cyklámenu, který vadne již druhý, nejvýše třetí den, pomůže, když mu natrhneme stonek po celé délce špendlíkem nebo jehlou. Chryzantémám každý den kousek odlomíme. Gladioly potřebují velké množství vody a prospívá jím každodenní seřezání stonku.
-
Snažíte se upravit kytici ve váze, ale ať děláte, co děláte, dlouhé stonky s květy neustále padají do stran? Pomozte si kouskem králičího pletiva, který vložíte pod okraj vázy. Drátěná očka udrží "neposedné" květiny na svých místech.


Praní bez pračky

28. července 2010 v 18:49
Čištění skvrn na oděvu bez pračky a čistírny
fleky od malin či borůvek na tričku nebo ubrus politý červeným vínem a na chatě či chalupě nemáme po ruce pračku, natož čistírnu? Zde je několik tipů, jak si se skvrnami poradit snadno a rychle!
Měli bychom mít stále při ruce Mléko i kyselé, citronovou šťávu, soda jak na praní, tak ta jedlá, ocet,
líh, glycerin, čpavkovou vodou, sůl, koncentrovaný saponát nebo přímo mýdlo.
Skvrny od ovoce
Zřejmě nejčastěji budeme v létě řešit skvrny od ovoce. Fleky od borůvek i a dalších lesních plodů naše babičky natřely kyselým mlékem a potom klasicky vypraly. Pro dokonalejší efekt můžeme prádlo ještě vybělit na sluníčku a textilii přitom rosit.
Kakao, káva a čokoláda
Místo zašpiněné od těchto nápojů navlhčíme, potřeme neředěným saponátem, zlehka vytřeme kartáčkem a pořádně opláchneme vodou. Pak už klasicky přepereme. Pokud saponát nezabírá, zkusíme do něj přidat líh.
Na čerstvou skvrnu od kávy funguje studené mléko, na kakao horké mléko a potom klasické praní. Pomůže i sůl. K vybělení ubrusu zlehka rozředíme peroxid a jako úplně poslední možnost, a to jen u čistě bílých věcí, zkusíme odbarvovač.
Červené zelí nebo řepa
Stopy po této zelenině může odstranit saponát a ocet, pokud nezaberou,  sáhneme po čpavku. Místo pokapeme pětiprocentním roztokem a kartáčem proklepáváme do čisté podložky. Pak potíráme suchým mýdlem a nakonec látku propláchneme v čisté vodě.
Fleky od vína
Zkušení tvrdí, že červené víno je dobré hned polít vínem bílým, vysušit papírovým ubrouskem a přeprat. Když budeme mít na oslavách obě vína, budeme za dobré hostitelky i hospodyně. Pokud už máme dopito, doporučuje se použít sůl nebo látku vyprat v kyselém mléku. Při nehodě na bílém ubrusu můžeme použít Savo. Je dobré pod ubrus vložit misku s vařící vodou, aby účinkovala pára. S bílým vínem si poradí saponátový roztok, případně pár kapek čpavku.
Skvrny odstraňte co nejdřív, aby nezaschly
Čištění v mrazáku
Žvýkačku nalepenou na oblečení sundáme jednoduše tak, že tričko dáme na čtvrt hodiny do mrazáku a potom sloupneme. Stejně tak čokoládu na oblečení necháme nejdříve zmrazit, potom oškrábeme a zbytek půjde dolů vlažnou vodou se solí.
Skvrny od čokoládových bonbonů zbavíme tuku pomocí benzinu nebo necháme působit čpavkovou vodu. Textilii pak vypereme ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku. Vůbec mastná špína od tuku či oleje se dobře řeší benzinem.
Další letní nehody
Pokud si u táboráku ožehneme třeba rukáv mikiny nebo na lehké cigaretové spáleniny prý platí potírání kůrkou chleba. Jestliže ale na nás v látce zírá díra, nepomůže nic.
Stačí jeden pád dítěte z kola a musíme si poradit - samozřejmě v tom lepším případě, když nehledáme pomoc lékaře - se skvrnami od krve, ty vždy pereme nejdřív ve studené vodě, a trávy. Tu zkusíme čistit lihem, saponátem bez vody a případně kyselinou octovou. Když je nejhůř a jsme si jisté, že nám nepustí i barvy, zkusíme odbarvovač.
Kdo ještě používá inkoust nebo inkoustovou tužku, pomůže si mýdlem, saponátem, citronovou šťávou nebo kyselinou. U dětí oblíbené fixy - tedy jejich následky na oblečení - lze likvidovat čistým lihem a poté koncentrovaným saponátem.
A ještě důležitá rada na závěr: ať už objevíme skvrnu či flek od čehokoli, s jejím odstraňováním začneme co nejdříve. Rozhodně ji nenecháme zaschnout!

p

Rady.které se hodí

5. června 2010 v 20:45
Rady,které se vždy hodí
1.     Sklenice nám při mytí neprasknou, když je ponoříme do horké vody okrajem dolů.
2.    Na čištění těžko odstupných míst a škvírek kuchyňského robota, knoflíků na sporáku atd. si pořiďte kartáček na zuby.
3.    Dřevěné vařečky a prkénka namočíme do octové vody a jemně vykartáčujeme. Budou vybělené a čisté.
4.    Aby při pečení a smažení nestříkal tuk po sporáku či varné desce, přikryjeme hrnec či pánev kovovým obráceným cedníkem.
5.    Omastek z pánve nestříká, když do něj přidáme špetku soli.
6.    Nepeče-li nám trouba stejnoměrně, vložíme do ní kostku cukru.
7.    Když vyložíte poličky v mrazáku alobalem, tak pomaleji obalí ledem a ušetříte i za elektrickou energii. Stejný efekt má, když po odmražení a vymytí potřeme vnitřek mrazáku olejem.
8.    Seschlé dřevěné prkénko napravíme, když je obložíme na jeden den mokrými utěrkami.
9.    Voda, v níž jsme vařili rýži, velmi dobře poslouží k škrobení záclon a jemného prádla.
 1. Chceme-li mít krásně bílé záclony, namočíme je přes noc ve vodě se solí.
 2. Skvrny na rukou po strouhání mrkve odstraníme citronem.
 3. Zažloutlá místa v dřezu odstraníme kartáčkem namočeným v octu.
 4. Vázy a sklenice s úzkým hrdlem vyčistíme, když natrháme noviny, nebo rozmačkáme skořápky z vajec. Ty pak nasypeme do vázy a sklenice, zalijeme teplou vodou se saponátem, vrch utěsníme a protřepeme,vylijeme a vypláchneme.
 5. Roztok na nádobí si vyrobíme z mýdlových vloček nebo kousků mýdla. Ty vsypeme do zahřáté sklenice od kompotu, zalijeme horkou vodou a necháme rozpustit. Při mytí obzvláště mastného nádobí do směsí přidáme ještě lžičku sody nebo octa.
 6. K omývání zrcadel a obkladů nám poslouží směs vody a octa v poměru 1:1.
 7. Máme-li problém s mravenci, jednoduše nasypeme na místa jejich výskytu prášek do pečiva nebo skořici.
 8. Dobrým dezinfekčním prostředkem bude v kuchyni borax.
 9. Osvěžovač vzduchu do kuchyně vyrobíme, když do malého hrnku dáme vodu, do ní lžíci pěny do koupele a chvíli povaříme.
 10. Stříbrné "rybičky" z kuchyně vyženeme, když na místa jejich výskytu rozestavíme misky s levandulovým olejem.
 11. Mastné nádobí, mastný dřez nebo kbelík snadno zbavíme mastnoty, vytřeme-li je novinovým papírem.

jablko

Zajímavé rady

23. srpna 2007 v 9:49 | Vaše Marcela

Barvičky nás ovládají

Na barvě opravdu záleží
Pociťujete skleslost, malátnost a nejste fit? Pak musíte jíst hodně červeného. Zní to sice nezvykle, ale samotná rada vychází z fyzikálního základu: každá barva má svoji vlnovou délku a kmitočet, které jsou s jídlem organismem přijímány jako informace.

Červená - hřeje, přináší mnohem více síly a zlepšuje náladu. Pociťujete-li na podzim nebo v zimě neustále chlad, zlepšete své vnitřní vytápění skvělými pochoutkami, jako jsou šípkový čaj, brusinky, červená řepa, červené zelí - červené rostlinné barvivo svou délkou a nízkým kmitočtem opravdu zahřívá. Zároveň posiluje látkovou výměnu i trávení. Povzbuzuje a oživuje.
Oranžová - zbavuje splínu, naladí do veselé polohy a dodává nový elán. Oranžové potraviny, jako karotka, pomeranče a dýně bezvadným způsobem připravují tělo k odolnosti vůči chladnému ročnímu období. Oranžová navíc odstraňuje z těla jedy a toxiny, karotenoidy obsažené v oranžovém ovoci a zelenině zase spolehlivě chrání buňky.
Žlutá - přináší spoustu pozitivní energie a také tím vydatně prospívá duši. V době, kdy se dny krátí, připomenou sluneční paprsky žlutá sousta: banány, mango a kukuřičné klasy. Žlutá barva stejně jako světlo slunce rozjasňuje náladu, mírní deprese a posiluje nervy. Potraviny žluté barvy obsahují mnoho vitamínu C.
Citronově žlutá - uzdravuje a osvěžuje celý organismus. Barvy, které ve spektru řadíme ke žlutozeleným - avokádo, artyčoky a olivový olej, zaplaší kýchání a kašel. Citronově žlutá barva uvolňuje hleny a pročisťuje dýchací cesty, posiluje imunitu.
Víte že….
Mít psa je zdravější než chodit na cvičení
Chcete-li si udržet dobrou kondici, zdravé srdce a nízký krevní tlak, nemusíte chodit do tělocvičny. Stačí, když si pořídíte psa. Britská studie ukázala, že majitelé psů jsou na tom dokonce zdravotně mnohem lépe, než lidé, co chodí pravidelně cvičit. V poměřování kondice vzorku 1500 lidí zvítězili jednoznačně pejskaři.

Průměrný majitel psa totiž během života svého mazlíčka ujde při venčení vzdálenost odpovídající cestě z Bangkoku do Londýna. Připočteme-li k tomu
pohyb při hrách na cvičišti, zacvičí si majitelé psíků téměř o třetinu víc než lidé docházející do posiloven a tělocvičen.
Mít psa je také mnohem lepší motivací, proč v pohybových aktivitách pokračovat. Polovina z lidí, co se zapíšou na pravidelná cvičení, po dvou třech měsících přestane mít o tento koníček zájem. Pejskaři ale procházky se svými mazlíčky z 92 procent milovat nepřestávají.
Tak hohem honem vemte pejska a běžte Váš mazlíček Vás bude mít rád a vy uděláte něco pro své zdraví.
Klikni na ikonku a jsi tam...
vitavasmarcela
 
 

Reklama


Děkuji za návštěvu a přijďte zas