Něco pro zdraví

Síla a energie kaštanů

10. října 2012 v 18:17 | http://www.povidanishvezdami.cz/


Léčivá síla kaštanů

♥ Mají v sobě ukrytou léčivou sílu, která pomáhá proti chřipkám a nachlazení. Kaštany si můžeme nasbírat sami, anebo mohou být také darované.

Rady pro využití kaštanů

Připravíme (ušijeme) si plátěný pytlík a vložíme dovnitř přesně tolik kaštanů, kolik nám je let a ještě dáme jeden navíc. Pytlík zašijeme, aby se nám nevysypaly a vložíme pod polštář. Na kaštanech spíme až do jarní rovnodennosti, poté je vysušené z pytlíku odstraníme, ovšem nevyhazujeme, ale vrátíme je rozdrcené (rozemleté) do země. Nesmíme zapomenout jak při sběru kaštanů, tak při navrácení kaštanů zpět do země, s láskou poděkovat vílám, které o stromy a přírodu pečují ♥

Můžete si jeden vložit do kapsy u šatstva, které nejraději oblékáte. Poté se nechejte překvapit, jak na Vás bude přírodní energie kaštánku působit . A samozřejmě, že tyto plody je potřeba jako potravu dopřát i lesním zvířátkům.

Kaštany působí na hmatové úrovni, hladkým a kulatým povrchem masírují reflexní zóny na ruce a tím posilují činnost vnitřních orgánů. Zároveň můžete použít dva kaštany v jedné dlani, rozvíjí se tak motorika rukou. U dětí se toho dá využít při učení psaní a na zklidnění. V léčitelství se dají použít k masáži a pro pacienty po mrtvici, opět k procvičení motoriky.

Plody kaštanu také pohlcují z lidského organismu negativní energii a tak by vás nemělo překvapit, že po nějaké době zčernají, popraskají nebo se scvrknou. Přišel čas je vyhodit a nahradit je novými.

Hromádka kaštanů pod postelí dokáže prý odrušit i geopatogenní zónu, ale po nějaké době je opět nutné kaštany nahradit novými.

kastany.jpg, 36 kB

Pepkův špenát

14. května 2008 v 21:18 | Vaše Marcela
Pepek námořník měl pravdu
Je to neuvěřitelné, ale zdá se, že špenát opravdu může posílit vaše svaly. Vědci zjistili, že špenát obsahuje přírodní steroid, který podporuje nárůst svalů až o 20 procent.
Jsou ale i další důvody, proč bychom měli jíst špenát. Není sice nijak zvlášť bohatý na železo, jak je mu obvykle mylně přičítáno, obsahuje ale množství vitamínu E, což je antioxidant zcela zásadní pro udržení zdravé pleti. Ve špenátu je dále alespoň 13 dalších látek, například karotenoidů, které pomáhají při předcházení rakovině, prospívají srdci, kostem i očím a zmenšují riziko mrtvice.

Prstová terapie

26. listopadu 2007 v 11:11 | Vaše Marcela
Rychlá prstová terapie
Využijte svoje prsty pro rychlou terapii, která vám pomůže zvednout náladu, odstraní nervozitu, zbaví vás bolesti hlavy a zažene hlad.Pro dobrou náladu
Prsty si položte na hrudník v úrovni srdce a poklepávejte si jimi jemně po hrudní kosti. Poklepáváním se uvolní proudění endorfinů /hormonů štěstí/. Zvedne se vám nálada, zejména pokud se právě "cítíte pod psa".
Proti nervozitě
Pokud vás čeká důležitá schůzka, pohovor, zkouška a jste nervózní, dejte ruce k sobe tak, aby se vzájemně dotýkaly špičky prstů. Mírně jimi proti sobě zatlačte, klidně vdechujte a vydechujte. Vrátí se vám vnitřní klid.

Bolest hlavy
Vmasírujte si do spánků krouživými pohyby pár kapek mátového oleje. Potom si dvěma prsty přitlačte na několik sekund prohlubně mezi očima a nosem. Několikrát opakujte.


Na zahnání hladu
Přitlačte si prstem uprostřed rýhy mezi nosem a horním rtem. Opakujte 5x po pěti sekundách. V této oblasti se nachází centrum chuti, které dává mozku pokyn, jestli máte nebo nemáte hlad.

Masáže pro zdraví i krásu

31. října 2007 v 11:23 | Vaše Marcela
Každá žena by si měla jednou za čas nalézt chvilku sama pro sebe a vyrazit na několik dní za relaxací, kde se zbaví stresu, zregeneruje tělo, nabere novou energii či zkrášlí sebe samu.
Mezi nejoblíbenější patří masáže
od klasických přes masáže s lávovými kameny, až po thajské a antistresové.
Aroma masáž
se provádí jemnými táhlými pohyby a postupně se při ní odbourává stres a vnitřní napětí. Aromatické vůně blahodárně působí na nervy, uvolňují mysl a působí tak na celý organismus. Aromamasáže mají relaxační a povzbuzující účinek.
Antistresová masáž
je masáž celého těla, kdy se masér zaměřuje především na partie obličeje a hlavy. Tyto hloubkové masáže opět napomáhají odbourávání nahromaděného stresu a napětí.
Při klasické masáži
jsou používány techniky a hmaty, zaměřené na odbourávání bolesti, únavy a napětí svalů a podkožní tkáně. Používají se především třecí, hnětací a vibrační hmaty. Klasická masáž je vhodná pro všechny se špatným držením zad, bolavými zády či šíjí.
Ruská masáž
patří mezi silovější druhy. Lze ji přirovnat k masážím sportovního druhu. Dochází zde k rozproudění lymfy, a k urychlení odbourávání škodlivin z tkání, což prospívá celému organismu. Je velmi účinná proti celulitidě.
Čokoládová masaž
Masáž horkou čokoládou si mohou užít všichni ti, kteří potřebují akutně zlikvidovat dlouhodobě nashromážděný stres a únavu.
Kromě toho, že čokoláda vyhlazuje pokožku, má tedy omlazující účinky, působí také proti celulitidě a poradí si i s usazenými toxickými látkami pod kůží.
Čokoláda totiž obsahuje antioxidanty, které posilují imunitní systém, tudíž čokoládový zábal vám rozhodně zlepší náladu. Tu by sice vylepšila i zkonzumovaná tabulka čokolády, ale když počítáte kila, čokoládová masáž rozhodně neuškodí vašim štíhlým a ladným liniím.

Po čokoládě zmizí únava
Pokud nechcete masáž zkuste čokoládovou koupel účinek bude stejný
Domácí koupel
Doma si můžeme smíchat čtyři lžíce kakaového prášku s jedním kelímkem smetany a nalít tuto směs do koupele. Pokožka vašeho těla si pochutná, vám se vyplaví z nádherné vůně endorfiny a na těle nenabude ani gram tuku.

Bylinkami proti podzimním depresím

31. října 2007 v 11:02 | Vaše Marcela
Hoďte melancholii za hlavu
"K podzimnímu chmutnému počasí patří i melancholické nálady, lítostivost a deprese. Je to způsobeno hlavně tím, že se den zkracuje a sluníčko už přestává mít sílu. I proti těmto neduhům si můžeme pomoci vůněmi rostlin. Chmury zahání levandule, bergamot, meduňka, vanilka, růže, tymián. Používáme je do aromalampy, do koupelí či masáží."
Vhodné vůně pro podzimní neduhy
Borovice
Éterický olej z borovice přirozeným způsobem vlastní obranyschopnost organismu. Její pryskyřičná vůně dodává tělu sebedůvěru a celkově harmonizuje organismus a zklidňuje. Příznivě působí na dýchací systém, poněvadž usnadňuje vykašlávání, při rýmě uvolňuje ucpané nosní dutiny. Je vědecky dokázáno, že prostředí borovicových hájů dokonce pomáhá při léčbě tuberkolózy. Vůně borovice příjemně a dokonale osvěžuje a dezinfikuje vzduch a působí i jako replent proti nežádoucímu hmyzu. Použijeme-li ji do rostlinného oleje k masáži (na jednu polévkovou lžíci olivového, mandlového, lněného či sezamového oleje dáváme dvě až tři kapky éterického oleje), výborně uvolní ztuhlé a namožené svalstvo.


Šalvěj
Šalvěj má lehkou květinovou vůni s nádechem koření a letního ovoce. Působí protizánětlivě, protiplísňově a antibakteriálně. Dále posiluje paměť, přináší inspiraci. Při pocitech tělesného či duševního napětí pomáhá "vyčistit mysl" a k následnému uvolnění. Osvědčila se jako dobrý pomocník při průduškových problémech, rýmě, nepravidelné menstruaci, otocích a žaludečních potížích. Šalvěj se používá obyčejně jenom k inhalacím a jako koření v kuchyni. Není vhodná při epilepsii, v těhotenství a po dobu kojení.
Eukalyptus
Eukalyptus je snad nejlepším prostředkem k dezinfekci. Podporuje vlastní obranyschopnost organismu, má obrovské antibakteriální, protivirově a protiplísňové účinky. Uklidňuje, hojí, pomáhá dezinfikovat a následně zacelovat rány. Ulevuje při chřipce, nachlazení, zánětech, rýmě, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje nosní dutiny, zmírňuje bolesti v krku, zpříjemňuje dýchání, snižuje horečku a proto si získal název "horečkový strom". Osvěžuje a dezinfikuje vzduch, můžeme jej použít i jako repelent. Eukalyptus používáme k ihalacím do aromalamp, k masážím, koupelím.

Yzop
Yzop posiluje imunitní systém, působí antibakteriálně a protivirově. Osvědčuje se při bronchitidách, bolestech v krku a kašli. Dále podporuje chuť k jídlu, napomáhá trávení, působí proti nadýmání a křečím, urychluje hojení ran. Yzop je nejrozšířenější rituální rostlinou, přináší moudrost, inspiraci, čistou mysl a duchovní očistu. Jeho vůněcelkově harmonizuje, zlepšuje koncentracim vnímání a myšlení. Uvolňuje napětí, úzkosti a deprese, působí i afrodiziakálně. Yzop používáme k inhalacím, do koupelí, k masážím.

Smích je lék na všechno

23. srpna 2007 v 23:41 | Vaše Marcela
vitavasmarcela
Smích je lék
Od nepaměti je známe, že smích je lékem na všechno a rádi ho ordinují i lékaři.Léčba smíchem už má dokonce i svůj název. Říká se jí gelototerapie a ve Spojených státech na ní ujíždějí statisíce lidí. Nemocnice zaměstnávají profesionální baviče, aby rozesmáli pacienty.

Posiluje vztahy

Smích dokáže mezi partnery vytvořit zvláštní pouto, které hravě odolává i pořádným krizím.
Právě smích vyšel jako nejsilnější lepidlo dlouholetých vztahů. "Smích a společné humorné zážitky se na dlouhá léta vrývají do paměti páru a pomáhají předcházet problémům,"

Posiluje imunitu a potlačuje stres

Vědci dokázali, že poctivý smích zvyšuje v těle počet buněk, které dokážou likvidovat infekce a nádory. Zároveň snižuje hladinu stresového hormonu. Léčivý chemický koktejl vám v organismu vydrží až dvanáct hodin. Budete se cítit tak klidná a uvolněná, že vás nerozhodí ani nechutná hádka

Čistí plíce a tuží srdce

Smích pořádně prohání bránici, která spolu s mezižeberními svaly stahuje plíce tak silně, že ze sebe vyrážejí vzduch rychlostí až sto kilometrů za hodinu. Procvičování plic nejenže účinně léčí astma a jiné plicní choroby, ale díky záplavě kyslíku se prokrví buňky, roztáhnou cévy, srdce začne rychleji tepat a tělo se zbavuje nečistot.
Uvolňuje svaly
Myslíte, že jediný, kdo vás dokáže zbavit ztuhlosti zad, je malá Thajka s dračí silou? Omyl, můžete si ulevit sama. Smíchem povolí i svalstvo, které během řehotavých záškubů nepoužíváte.
Tlumí bolesti
Podle lékařských výzkumů stačí deset minut vydatného chechtotu, aby vás na dvě hodiny přestala trápit klubající se osmička nebo třeba menstruační křeče. Konejšivé účinky smíchu znali už chirurgové ve třináctém století, kdy ještě neexistovala narkóza.
Píše se o nich i v bibli: "Veselé srdce léčí, zlomené vysušuje kosti." Když se smějete, mozek vylučuje velké množství hormonu endorfinu, který působí podobně jako morfin, totiž přiměje vás k blaženému úsměvu a otupí smysly.

Vyplavuje pocity

Pokud vás ničí nahromaděné nezvládnuté emoce, stačí se od srdce rozesmát. Smích dokáže uvolnit vztek, úzkost, strach a dokonce i sexuální přetlak. Navíc po prochechtaném večeru usnete lépe než po výstupu na Sněžku, aniž jste nucena polykat prášky na spaní.

Chrání zuby

"Smích čistí zuby," tvrdí africké přísloví. A má pravdu: Při smíchu vyrábějí vaše ústa víc slin, které vybíjejí nepřátelské bakterie, a tím chrání tesáky před zubním kazem.
Krotí vrásky
Řehtání procvičuje všechny obličejové i šíjové svaly, takže se vám rysy tváře nebudou roztékat tak rychle jako vašim vrstevníkům. Smích také prokrvuje pleť, takže brání, aby se vám prohlubovaly vrásky! Cosmo tip: Rýhy smíchu rozeseté kolem očí jako něžný vějíř váš obličej rozhodně nezhyzdí. Většině mužů se naopak líbí, protože dokazují, že s vámi nebude nuda.

Co dokáží kameny

19. května 2007 v 23:00 | Vaše Marcela
Tajuplná moc drahokamů
Okolo drahých kamenů vznikaly pověsti a legendy a každá z nich jim také přisuzovala zvláštní moc,proto drahokamy používají jako amulety a talismany.

Staré učení praví, že drahokamy přitahují duchovní vlivy těch planet, ve kterých převládají jim podobné síly, a že právě mezi těmito kameny, planetami a kovy panuje zvláštní sympatie. Protože se drahokamy rodily kdysi dávno uvnitř Země, uchovaly se v nich prastaré síly, které mohou ovlivňovat i nás. Musí se ale samozřejmě jednat o kameny přírodní, nikoli syntetické.
A jak může nošení kamenů fungovat? Jejich nošení v nás pomalu ale jistě zesiluje vibrace, které vysílají. Ty v nás tak časem mohou vzbudit určité pocity, které nás nenápadně mohou měnit k lepšímu a vést nás k jinému jednání. Každý ale nemůže nosit jen tak libovolný kámen - ten musí odpovídat temperamentu svého nositele a vlivům jeho planety.

Pokud se rozhodnete tajemnou sílu drahých kamenů využít , dbejte i na to, kde si ten váš pořídíte. Rozhodně ho například nekupujte v zástavárně. Stejně jako drahokamy nasávají přírodní síly, tak nasávají i energii svých majitelů. Kámen ze zástavárny tak v sobě určitě nese neštěstí člověka, který byl nucen ho prodat. Nejlepší tak pro vás bude ten, který ještě nikdo před vámi nenosil.

Zároveň by váš kámen měl být nepoškozený a bez kazu, tak by se totiž mohla ztratit i jeho léčivá síla. Dobrá zpráva ale je, že moc a síla vašeho drahokamu se neodvíjí od toho, jak je veliký. Takže i malý kamínek vám může přinést velký užitek.
Léčivá moc drahých kamenů

Drahokamy mají svou léčivou a psychickou sílu, kterou můžeme pro sebe používat. Můžou být jakkoliv veliké, když při sobě budeme nosit nám odpovídající kámen, můžeme změnit i to, co se nám na sobě nelíbí. Ale jaký kámen se ke komu hodí?


Diamant (skopec, lev, váhy, štír)
Diamant je nejzářivější a nejžádanější ze všech drahokamů. tomu, kdo ho nosí, přináší sílu a odvahu a pomáhá proti zasmušilosti a úzkosti. Slabším povahám pomáhá v koncentraci a v silnějších rozněcuje vášeň. Pokud ho budete nosit na
levé straně těla, pomůže vám proti nepřátelům a lépe rozeznáte lež.

Rubín (lev)

Tomuto drahokamu se už od nepaměti přisuzovaly ty nejvzácnější vlastnosti a po diamantu je nejvzácnější. Dodá vám statečnost a odvahu, povzbudí váš krevní oběh a tak posiluje slabší osoby. Podle některých vám dodá i na přitažlivosti.

Safír (býk, střelec, vodnář, ryby)
Je velmi tvrdý, proto je symbolem duševního pokoje. Ochraňuje nevinnost, posiluje vaši dobrotu, přitahuje přátele a odhání nepřátele.

Smaragd (blíženci, rak, panna)
Je kamenem souladu, přátelství a věrnosti. Může pomáhat při očních chorobách a rodičkám.

Ametyst (skopec, štír, ryby)
Ametyst svému nositeli propůjčí věrnost a cudnost a obrňuje proti svodům. Mezi přáteli upevňuje jejich pouto.

Opál, onyx (váhy, kozoroh, vodnář)
Opál a onyx jsou všeobecně považovány za kameny poněkud nešťastné, přináší víc špatných věcí než dobrých.

Karneol (blíženci)
Ochraňuje proti neštěstím a uhranutím.


Lapis lazuli (býk, váhy)

Pomáhá ve zdravém a hlubokém spánku a zahání horečku i melancholii.

Jaspis (skopec, panna, štír)
Má magickou sílu a posiluje paměť.

Beryl (blíženci, střelec, ryby)
Je symbolem štěstí, přináší dobrou náladu, bystří rozum, posiluje manželskou věrnost a nese životní vitalitu.

Tyrkys (střelec)
I tyrkys přináší věrnost a brání majiteleproti nehodám a neštěstím.

Topas (štír)
Pomáhá zklidnit nervy a přináší logické myšlení. Někomu sjasňuje jasnovidecké
schopnosti a touhu po okultismu. Chrání před závistí.

Perly (rak)
Jsou symbolem čistoty a ctnosti. Zasazeny ve zlatě symbolizují slzy radosti, ve stříbře nebo v platině slzy smutku.
Kameny nejen léčí,ale jsou i ozdobou

OČI

15. května 2007 v 23:08 | Vaše Marcela

OČI

Marně si po několika hodinách strávených u počítače mnete oči v bláhové naději, že vás pak přestane bolet hlava a písmenka s číslicemi se nebudou stékat do jedné rozmazané šmouhy? Tak v tomto problému nejdete sama. Unavené oči a syndrom suchých očí totiž v moderní době trápí čím dál více lidí. Oči máme sice stejné jako naši předci, ale namáháme je úplně jinak. Náš zrak je v neustálém "zápřahu", jenže nehledíme do dálek či do zeleně stromů, ale především do knih a na počítačové a televizní obrazovky. Výsledkem mohou být problémy, které výrazně ovlivní kvalitu života i správné fungování zraku. "Unavené oči se u člověka projevují jako pocity přepracování, napětí, bolestivosti nebo pálení v očích," říká "Termín unavené oči se používá k popisu méně intenzivní formy syndromu suchého oka."
Jak je možné, že oko, které by mělo být neustále svlažované, vysychá? Potíže vznikají především při činnostech, které vyžadují zvýšenou pozornost. Zatímco ve stavu uvolnění zamrkají oční víčka v průměru 22krát za minutu, při četbě knihy je to už jen 10krát a při práci s počítačem člověk mrkne pouze osmkrát za minutu. Jednotvárnou námahu pro oči představuje také řízení auta. Méně časté mrkání pak znamená větší ztrátu ochranného slzného filmu z povrchu oka
Velké oční potíže samozřejmě patří do ordinace lékaře, při mírnějších formách problémů lze nejprve zkusit hledat pomoc v lékárně. Tady nabízejí například oční kapky, pomáhající obnovit slzný film, či ampulky pro citlivé oči a pro uživatele kontaktních čoček.
První pomoc při únavě očí u počítače a televize
Hýbejte očima a snažte se dívat na celou obrazovku, nejen na jedno místo.
Myslete na to, že máte mrkat.
Po každé hodině práce si odpočiňte a oči procvičte.
Ochlazením zavřených víček vlažnou vodou se oči uvolní.
Pokud špatně vidíte, navštivte očního lékaře. I když už brýle nosíte, absolvujte oční prohlídku nejméně jedou ročně.

Co udělat pro zdraví a krásu

14. března 2007 v 22:57

Mějte svůj Apetit pod kontrolou uděláte něco pro zdraví i pro postavu

Jablka - snězte jich víc naráz
Vyzkoušejte si to sama - když sníte před jídlem půlku jablka, dostanete neskutečný hlad. Proč? Cukr v jablku zvýší hladinu krevního cukru a po jejím rychlém poklesu tělo ohlásí, že je hladové.
Pokud ale sníte jablíčka dvě až tři, cukr v krvi neklesne tak rapidně, organismus dostane potřebnou vlákninu, kterou tělo zpracovává déle, takže se cítíte delší dobu sytá.
Jablka totiž obsahují pektin (až 30 % obsahu), což je vláknina rozpustná ve vodě, která ovlivňuje metabolismus cukrů. Díky tomu stoupá hladina krevního cukru mnohem pomaleji.
V jablkách se kromě toho nachází velké množství vitaminů, železa, hořčíku, draslíku a dalších minerálních látek, které příznivě ovlivňují odvodňování organismu a pomáhají tak při hubnutí.
Jak na to?
Když zase dostanete hlad, nakrájejte si dvě jablka na kousíčky a pomalu je snězte, pečlivě rozkousávejte každý kousek. Dobrou chuť!
Bílkoviny - stavební prvek pro hormony
Máte špatnou náladu a jste ve stresu?
Většinou pak sáhnete po čokoládě, že? V momentě, kdy se vám na jazyku začne rozpouštět první slaďoučký čtvereček, začne mozek produkovat hormon štěstí - serotonin, který způsobuje nejen lepší náladu, ale zároveň vyvolá i pocit sytosti. Ale čokoláda bohužel obsahuje i mnoho tuků a cukrů, což jsou zbytečné kilojouly navíc.
Proto namísto čokolády sáhněte raději po bílkovinách a snězte je spolu s něčím sladkým. Už jste zkusila sýr cottage s půlkou rozmačkaného banánu a špetkou skořice? Mňam!
Osvědčený trik
Kombinujte cukr a bílkoviny: tvaroh + sušené ovoce, jogurt + cereálie, syrovátka + ovoce.

Grapefriut- hořké látky působí
Dáte-li si půlku grepu 30 minut před jídlem, zhubnete rychleji. Celý zázrak spočívá v hořkých látkách, které brzdí chuť k jídlu. Vstřebávání cukrů je povzbuzeno, tělo produkuje víc inzulínu a spalování tuků zůstává aktivní. Čím víc je grep hořký, tím víc vitaminu C obsahuje.
Náš tip
Půl hodiny před jídlem si dejte grep, nebo vypijte 0,2 l čerstvé grapefruitové šťávy. Pozor, pokud užíváte léky, grapefruit ovlivňuje účinky některých léčiv. Poraďte se v lékárně.
Obilniny- potřebná vláknina
Jste po snídani brzy hladová?
Zřejmě jíte málo vlákniny a hodně bílého pečiva. Vláknina je přirozená látka, kterou tělo nedokáže zcela zpracovat, velmi dlouho vydrží v trávicím traktu a má mnoho dobrých vlastností. Najdete ji v celozrnném pečivu, vločkách a v ovoci.
Snažte se každý druhý den sníst jednu porci obilnin. Den odstartujete nejlépe konzumací müsli bez cukru s mlékem nebo jogurtem případně s tvarohem.
.
Rychlé SOS tipy
*Pijte citronovou šťávu
- a to každou hodinu. Vždy čtvrt litru vody s pár kapkami citronové šťávy. Zaplníte si žaludek a hlad nedostane šanci. Vitamin C aktivuje látkovou výměnu a spalování tuků.
* Žvýkejte lístky šalvěje
- je to jednoduchý trik proti hladu. Stačí žvýkat 2-3 lístky za týden. Šalvěj sušte po dobu jednoho týdne špičkou dolů.
*Dochucujte pepřem
- aby vás během večera nepřepadal hlad, měla byste si pořádně okořenit už oběd. Zabrzdí váš apetit, povzbudí látkovou výměnu. Podobnou službu udělá i jiné ostřejší koření.
* Řeřicha na chleba
- řeřicha obsahuje hodně chromu. Tento stopový prvek pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi, takže zabraňuje návalům hladu. Jednou denně si dopřejte hrst lístků řeřichy na chlebu nebo v zeleninovém salátu.
.

Asijské tipy na krásu a zdraví

2. října 2006 v 18:03

Asijské tipy na krásu

Proč má většina Asiatek krásnou pokožku a štíhlou postavu? Dobře totiž ví, které potraviny konzumovat a také jak správně relaxovat.
Rýže
Asiatky jedí rýži pravidelně, neobsahuje příliš kalorií, ale přitom dokáže zasytit. Navíc podporuje odvádění vody z těla a hlídá, aby se v tkáních zadržovalo jen tolik vody, kolik je nutné. Rýže obsahuje mnohé vitamíny B, škroby, železo, hořčík, draslík, je důležitým zdrojem bílkovin. Čím víc se rýže čistí, tím méně obsahuje živin, minerálů a vitamínů. Zvlášť výživné jsou rýžové otruby, které snižují riziko rakoviny tlustého střeva. Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví pomalu, ale uvolňuje do krve glukózu, která pomáhá kontrolovat hladinu krevního tlaku cukru u diabetiků. Neobsahuje lepek. Je vhodná i pro nemocné s nesnášenlivostí pšenice, používá se k léčení zažívacích obtíží, průjmu i zácpy
Sója
Sója je nazývána rostlinným masem. Obsahuje nejvíce bílkovin ze všech plodin, a to bílkovin, které se rovnají bílkovině masa, mléka i vajec, ale na rozdíl od nich neobsahuje hnilobné baktérie, cholesterol a další škodlivé látky. Má vysoký obsah vitaminů B1 a B3, lecitinu, vápníku a hořčíku a kvalitní tuk se značným množstvím vitaminu E a nenasycených mastných kyselin, čímž příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy, stav pokožky a látkovou přeměnu. Konzumace sóji působí blahodárně při neurózách, depresích, vyčerpanosti.
Zázvor
Zázvor je často používaným kořením asijské kuchyně, které nejenom dodá jídlu výbornou chuť, ale také podporuje trávení a odbourávání tuk. Zázvor obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol. Z oddenků se připravuje zázvorový olej, esence, suší se a melou, přidávají se do nejrůznějších směsí. Aktivuje srdečně-cévní systém, pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu.
Léčivé účinky čaje
Domovinou čaje je Čína, kde se začal pít a pěstovat. Zde se stal národním symbolem a pýchou. Další z zemí, kde se čaj pěstuje je Japonsko. V těchto zemích je příprava a pití čaje rituál. Čaj patří k nejstarším léčivým prostředkům. Nálev z čajovníku chrání náš organismus proti virům a bakteriím, dodává tělu vitaminy A, B, C, E, K, železo, draslík, fluor, působí příznivě na vysoký krevní tlak, snižuje hladinu cukru a cholesterolu. Mezi nejznámější, kromě černého čaje, řadíme zelený čaj. Odborníci tvrdí, že dokáže přímo zázraky. Na našem trhu existuje několik druhů a příchutí. Populárním a kvalitním čajem je japonský zelený čaj Sen-ča. Zelený čaj má natrpklou chuť, která nás osvěží. Dále má vliv na rozšiřování mozkových cév, působí jako prostředek proti mozkovým příhodám, snižuje hladinu cholesterolu, zklidňuje mysl, zlepšuje trávení tuků. Za velmi kvalitní čaj se považuje ten, který je volně sypaný, ne porcovaný.
 
 

Reklama


Děkuji za návštěvu a přijďte zas