Spořivé praní

26. srpna 2012 v 22:26 |  Rady pro každého
Spořivé praní
1. Prášek na pečení i praní
Fleky, pot, pach - všechno tohle musí během jednoho pracího cyklu z oblečení zmizet, a navíc se očekává, že při tom bílé košile či povlečení nezažloutnou. Stejné výsledky jako několik chemických přípravků má i obyčejná jedlá soda či prášek na pečení (ten je o něco agresivnější). Platí o nich, že dobře rozpouštějí tuk, zbavují tak oblečení skvrn, kromě toho ho dezinfikují, bělí, a ještě se postarají o dobro vaší pračky, neboť změkčují vodu. Na jednu pračku vám stačí jeden sáček

2. Citron vybělí a ještě provoní

Sníte-li o zářivě bílém prádle jako z reklamy, nezapomeňte se při nákupu zastavit v oddělení ovoce. Výborné bělicí účinky při běžném praní má totiž obyčejný citron. Platí, že na jednu pračku přidáváte sto mililitrů citronové šťávy.
Ale pozor! Že dáváte do praní potraviny, ještě neznamená, že by soda, citron či ocet byly vhodné pro všechny. "Opatrní by v tomto měli být rodiče malých alergiků, protože automaticky neplatí, že když vám něco neškodí v malých dávkách uvnitř, bude vám to dělat dobře i zvenku,
3. Plátky citronu a horká voda dokážou zázraky
Mrzí vás, že jste tyto rady nečetli dříve, protože kdysi bílé záclony už jsou šedivé a povlečení zažloutlé? Citron vás zachrání i v případě zašlých skvrn, jen je mu k tomu třeba vytvořit lepší podmínky. Napusťte do lavoru či vany horkou vodu, jestliže to tkanina snese, dokonce můžete být i vroucí, a přidejte citron i dva - podle množství prádla a vody - tentokrát ovšem nakrájený na plátky. Nechejte působit několik hodin. Pak znovu vyperte.
4. Ocet mají miminka ráda
Máte pocit, že vaše děti i celá rodina si zaslouží dokonalou čistotu, a tak dezinfikujete dětské i spodní prádlo vyvařováním, čímž ho ničíte, a ještě vyhazujete peníze za elektřinu? Přitom existuje řešení, které je levnější, šetrnější k prádlu, a podle některých tvrzení i účinnější. Na závěr praní přidejte ocet, množství odpovídající půlce nádržky na aviváž zcela stačí! Nemusíte se bát ani zápachu octa. Nejenže ho v tomto množství skoro cítit nebudete, navíc má tu vlastnost, že jakmile prádlo uschne, není cítit vůbec.
5. Bílý ocet - ideální přítel bílého prádla
Pokud chcete své prádlo nejen vydezinfikovat, ale i vybělit a mít ho měkké, jak očekáváte od aviváže, stačí mít doma připravený místo obyčejného octa ten bílý. Jde o vinný ocet a litr pořídíte za méně než čtyřicet korun. Přidejte ho místo aviváže.

6. Ocet funguje i na barvě

Máte pocit, že se zde neustále řeší prádlo bílé, když vy perete hlavně barevné a nechcete, aby vybledlo? I k fixaci barvy pomůže obyčejný ocet. Uvádí se, že deset polévkových lžic by mělo zabránit tomu, aby se barva vymývala a věci bledly.

7. Mýdlo s jelenem!

Pokud máte pocit, že potraviny a ochucovadla přece jen nejsou na praní ideální, máte ještě jednu možnost, a to jsou čistě přírodní mýdla nebo mýdlové hoblinky, které se ve vodě lépe rozpouštějí, takže se do rychle vytvořené mýdlové vody dá prádlo nechat odmočit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za návštěvu a přijďte zas