Srpen 2010

Rady, které se hodí

25. srpna 2010 v 18:08 Rady pro každého


Kouř z cigaret
Když přijde návštěva, po které zůstane v místnosti kouř z cigaret, zapálíme jeden nebo dva bobkové listy a zápach zmizí.
Když zapáchá myčka
Charakteristicky nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením vymačkaného citronu - nejlépe do prostoru na příbory.
Zkouška čerstvých vajec
Do slané vody ponořte opatrně vejce. Zkažené vejce vypluje na povrch, čerstvá a zdravá zůstanou u dna a to ve vodorovné poloze, kdežto méně čerstvá se zvedají
Přesolená polévka
Přesolenou polévku napravíte bez přidání vody tím, že do ní vložíte několik kusů syrových brambor, několikráte necháte přejíti varem a pak brambory opět odstraníte.

Čištění připálených hrnců

Snadno umyjeme když do nich nalijeme zbytek čaje s trochou soli a necháme 24 hodin odstát
-Soda je výborná nejen na čištění příborů, ale přímo úžasná na připálené hrnce.
-Stejnou službu jako soda udělá kypřící prášek do pečiva.
- Nádobí s připálenými zbytky jídel vyčistíme, když do něj napustíme horkou vodu, nasypeme sodu a necháme půl hodiny stát, popř. povaříme. Dobře a snadno se pak umyje.

-Do hrnce dejte lžičku pracího prášku, 1/2 - 1 litr vody (podle velikosti hrnce) a nechte asi 5 minut vyvařit. Připáleninu sloupnete jak "pleťovou masku" a hrnec bude zase jako nový.

Odstranění mravenců a dalších škůdců


mravenci

-na mravence pomáhá kypřící prášek do pečiva - stačí nasypat.
- Proti mravencům je skvělý hřebíček. Stačí ho dát do kuchyně buď někam volně na misku nebo přímo na "mravenčí cestičku".V kuchyni je to milejší než nějaké chemické prostředky a navíc hezky voní.
- Dostali se vám mravenci do bytu ? Zbavíte se jich jednoduše. Smíchejte marmeládu (nebo med) s droždím a položte na cestičky a uvidíte, brzy budou pryč
-Mravenci - cestičku, kterou mravenci chodí, posypte jedlou sodou, chilli nebo boraxem.
mravence přitahuje vše sladké, proto nenecháváme nikdy na podleza nebo ve spíži rozsypaný cukr. Můžeme vložit mezi potraviny kousky nakrájeného citrónu nebo dřevěného uhlí, což jsou dvě věci co mravenci nesnášejí
Mouchy a škůdci ve spíži

-Máte problémy v letních měsících s broučky ve spíži? Stačí si do spíže pověsit větvičku ze stromu, který rodí lískové ořechy. Do týdne bude klid od škůdců.
-Aby mouchy nelétaly do oken, stačí nasbírat květy pažitky a položit na parapet nebo zavěsit v gáze do okna. Vůně z květů pažitky mouchy odpuzuje.
-mouchy nemají rádi citrusovou vůni, proto doma používejte aromalampy s citrusovými esenciálními oleji. Stejně tak esence můžete nakapat na lampu, která když se zapne, bude se ohřívat a uvolňovat vůni.

Mšice
Mšice z pokojových rostlin omývám silným roztokem mýdlové vody. Čistou rostlinu osprchuji vlažnou vodou. Také pomáhá, strčit oloupaný a naříznutý stroužek česneku do květináče.
- mšice nesnáší vlhko a teplo. Mšic se dá zbavit tak, že květinu orosíme (hodně) vodou, zalijeme ji a navlíkneme na ni igelitový sáček (pytel)tak, aby byl zabalený i květináč a zavážeme. Necháme "pařit" 3 dny, potom kytku osprchujeme a v případě, že bylo napadení velké ještě celou proceduru zopakujeme. Kytkám to neublíží a mšice zmizí.
Klišťata,blechy vši a jiné
- ve formě sušeného prášku z květů je vratič známý prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou vši, štěnice, blechy, klíšťata atd. Lze ho usušit a poté zavěsit v bytě, nebo květy rozdrtit na prášek, který dáme na misku. Můžeme si také připravit tinkturu -hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijeme 100 ml líhu a necháme týden louhovat. Pak scedíme, dáme do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkáme kalhoty při cestě do lesa, abychom odpudili klíšťata. Pro vůni můžeme přikápnout pár kapek esenciálního oleje.
- obtížný hmyz jako jsou komáři a mušky zaženeme, když na okenní římsu položíme čerstvou snítku rajčat, která nepříjemné trapiče odpuzuje
-obtížné rybenky, které mají rády vlhkost a objevují se nejčastěji v koupelně, úspěšně zapudíme, když do míst jejich výskytu položíme kousek vanilky. Její vůni nesnášejí a proto za krátkou dobu samy zmizí
- novinový papír ve skříni nám pomůže jako ochrana proti molům, protože moli nesnášejí pach tiskařské černi

- Vůně levandule zapuzuje komáry, ale zároveň léčí jejich štípnutí. Domácnost nejenom krásně provoní, ale když ji zavěsíme do skříně, účinně tam ochrání oděvy proti molům. Odpuzují však i jiný obtížný hmyz, můžeme si proto v bytě umístit tzv. potpourri - okrasné misky ze skla či keramiky naplněné levandulí. Když ji občas promícháme a mírně zakápneme několika kapkami koňaku nebo esenciálního levandulového oleje, opět ji rozvoníme.

Čistíme šperky
Když máte začerněné a zašedlé stříbrné šperky, výborná je bílá zubní pasta, kterou dáte na starý kartáček a šperky vyčistíte. Budou zase krásně lesklé.
Stříbrné i zlaté předměty dám do plecháčku s vodou,do které kápnu trochu jaru a přidám lžičku jedlé sody,nechám projít varem. Funguje i popel od cigaret,který si naberu na hadřík a vyleštím.
- šperky při čištění nejprve ponoříme na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistíme měkkým zubním kartáčkem.
- prsten, který nejde stáhnout z prstu, uvolníme, když prst namočíme a kolem prstenu namydlíme. Když prsten nejde sundat, protože prsty teplem otekly, ponořte ruku do misky s vodu a ledem.
- Na čištění šperků zabírá také pravá mořská voda, kterou si můžete přivézt z dovolené. Zlaté a stříbrné šperky do ní na jeden den ponoříte a uvidíte jak zase naberou lesk. Nezapomeňte je poté ale opláchnout od soli.
- Stříbrné a zlaté šperky nádherně vyčistíme - když na dno malého kastrůlku vložíme alobal, na to šperky, zasypeme jedlou sodou. a dáme povařit. Vše se pak nádherně blýská a prstýnky s řetízky máme jak nové.

Čištění prkének

- Dřevěná prkénka a stoly se po vydrhnutí přetírají rozkrojeným citronem a pak opláchnou. Budou pak nejen čisté, ale také krásně vybělené.
- Prkénko na syrové maso čistíme pomocí hrubé soli.

Mořské vlny

23. srpna 2010 v 20:03 Příroda
Moře
Mám ráda moře, pohledem na mořskou hladinu cítím obrovskou sílu
a krásu přírody. Fascinuje mě pohled na rozbouřené moře kdy je cítit chlad a síla, klidné moře je úkazem, že ne vždy se muže síla prosadit, ranní pohled na moře symbolizuje nový začátek a večerní pohled na moře a s ním spojený západ slunce dýchá klidem, romantikou a koncem dne.
Mořské vlny jsou nejhezčí vodní hříčkou.
1
2
6
7
4
3
5

pro radost

15. srpna 2010 v 11:44 Denní obrázky
Všem přeji krásný den

Všude dobře doma nejlíp

9. srpna 2010 v 19:03 Čtení k ranní kávě
Příběh severočeských žen, který mě zaujal
Všude dobře doma nejlépe asi na tom něco bude
Vyměnily Ústí a Děčín za řeckou ves. Život tam ale není rekreace

Rozhodly se vyměnit severočeské město za řeckou vesnici. Jejich život má do prázdninové romantiky daleko.
Letoviska Strymonského zálivu se mimo sezonu mění ve vesnice. Většina Češek, které tam žijí, přišla za láskou a ve věku, kdy se snadno podléhá okouzlení. Příběhy Ústečanky Hany Holé a Děčíňanky Marty Vastlové se od ostatních liší.
Zoufalé začátky
Marta Vastlová si před šesti lety odjela z Děčína odpočinout k moři. Tehdy padesátiletá vdova, matka tří dospělých dětí, se jen usmívala pozornostem čiperného místního důchodce Stratose. "Takový přestárlý plážový playboy," okomentovala ho tehdy Vastlová. Z krásné dovolené se ale vrátila do zlého snu. Přišla o práci v novinovém stánku a jakákoli snaha najít jiné zaměstnání byla marná. A "playboy" se hned na podzim objevil v Děčíně. "Říkal něco o společném životě, ale skoro jsem ho neznala a navíc jsme se bavili nějakou znakovou řečí," směje se Vastlová. Nakonec přijala pozvání na léto. V říjnu už se do Děčína vrátila jen pro své věci. Udělala krok, nad nímž i o polovinu mladší lidé dlouho váhají. "Začátky byly zoufalé. Jazyková bariéra, odlišná mentalita i názory," přiznává Vastlová, která žije pátým rokem v Asprovaltě, a do Děčína jezdí jednou za rok.
Z divadla do kuchyně
V rekordní době zvládla řeckou kuchyni tak, že ji obdivovaly i místní hospodyňky. Zvelebila dům. A začala se nudit. "Máma je energická ženská, co hodně mladá ovdověla a zvykla si na dřinu i samostatnost. Najednou měla jen hýčkat samolibého jižana," vzpomíná její dcera Lenka Koláčná.
Martu Vastlovou netrápilo jen "domácí vězení". Toužila si i přivydělat, aby nebyla závislá na penězích partnera. Stratos byl rozhodně proti. Líbilo se mu pohodlné "Marto, udělej, dones". A měl strach, že mu "jeho Češka" uteče. Nakonec pomohla intervence přátel a částečně i strašák řecké ekonomické krize. "Po prvních opatřeních vlády zatím Stratos přichází zhruba o tisíc euro ročně, uvidíme, co bude dál," říká Vastlová.
Nějaký čas Marta Vastlová uklízela v jednom hotýlku. Získala si důvěru majitelů natolik, že si dnes vydělává jako chůva jejich dětí. Zpět do Děčína se nechystá. "Ale lehké to tu není. Navíc se mi stýská po vnoučatech. A po divadle," připouští Vastlová, která byla dlouhá léta uvaděčkou v děčínském divadle.
Krajanky se nestýkají
Severočešek je na tak malém kousku cizí země překvapivě dost. Žijí pár set metrů od sebe, vědí o sobě, ale vídají se jen náhodou. "Z Ústí tu vím o Evě z Dolních Zálezel, která je tady vdaná, o Andree z Chlumce, která žije na Stavrosu. O Martě z Děčína. O holkách z Liberce. Ale každá jsme jiná a scházet se jen proto, že máme stejný mateřský jazyk, nemá smysl. Navíc máme všechny svých starostí dost," říká devětatřicetiletá Hana Holá z ústeckého Vaňova, nyní obyvatelka pobřežní obce Vrasna.
V zimě je práce problém
Původní kvalifikací umělecká sklářka Hana Holá přijela na pobřeží poprvé v roce 1998 a zdejší kraj ji okouzlil. Začala se učit řecky a našla si letní brigádu. Když přišla v Čechách o zaměstnání, zkusila to i v zimě.
Měla dost času i příležitostí zjistit, že řečtí šéfové jsou mnohem tvrdší než ti čeští. Přesto se tam před čtyřmi roky přesunula natrvalo. "Léto nebyl problém, dělala jsem průvodkyni Čechům. Větší potíž je uživit se tu přes zimu," vypráví Holá.
Dřina, ale víc svobody
Nějaký čas si vydělávala "nádeničinou". Kuchyně, sběr oliv. Pak přišla na první pohled skvělá nabídka ze vsi ve vnitrozemí Chalkidiki. Majitelka kavárničky chtěla zaměstnankyni, kamarádku, spolubydlící. "Začátek fantastický, ale brzké vystřízlivění. Dělala jsem dvacet hodin denně. Práce kolem kavárny od úklidu až po noční služby doplňovala péče o dům a o dcerku šéfové. A k tomu výčitky, že se pro větší tržby nenechávám od místních oplácávat," ušklíbne se Hana Holá.
Loni se vrátila na pobřeží, kde si pronajala byt v malém domku. Pracuje ve čtyřicet kilometrů vzdálené kavárně. "Hlavně, že je práce. Nepiju, tak nemám problém v noci dojet domů," říká Holá.
Jejim zdejším koníčkem je pomoc v péči o nedaleký zoopark. Z Ústí nad Labem jí chybí hlavně kultura. "Dokud zvládám, zůstanu. Život je tu daleko větší dřina než v Čechách, ale také mnohem víc svobody," dodává Holá.
moře

Po čem ženy touží

5. srpna 2010 v 11:16 Zajímavosti

14
Maličkosti", které stačí ženám ke štěstí
Nízkotučné verze mnoha oblíbených maličkostí k jídlu, které by mohly mlsat.
Kuchyňská pracovní deska, která se bude sama zbavovat nečistot, jako je například rozlitá omáčka nebo zbytky jídla, aniž by ji žena musela pracně sama čistit.
Vlastnit mikrovlnnou troubu, v níž by se nedržely zbytky od jídla, které se musejí stále odstraňovat.
Aby se jich každé ráno nikdo neptal: "Miláčku, nevíš kde mám peněženku, klíče, brýle?"
Šatník, ve kterém by bylo oblečení, které vyhovuje každé příležitosti, namísto kousků, které jsou "in" jen jednu sezónu a měly jsme je na sobě stejně jen jednou.
Postel s čistým, lehce žehlitelným povlečením, načechrané polštáře a luxusní přikrývky. Součástí touhy je i pochopení mužů, že by mohli s touto činností pravidelně pomáhat. Čím dříve si to prý uvědomí, tím více se budou ženy cítit oceňované a milované a budou i tím pádem chtít trávit v posteli se svým protějškem více času.
Úžasný sex, kterému předchází krátká konverzace při světle svíček, mazlení a polibky. Nebo na druhou stranu rychlovka po ránu.
Nehynoucí láska partnera, kterému nebude vadit, že žena chodí doma v pyžamu a ponožkách, není i v noci perfektně nalíčená nebo nosí doma pleťovou masku.
Mnoho žen také touží strávit dovolenou, kde by si mohly přečíst alespoň jednu knihu v klidu, aniž by se jich každých pět minut chodilo dítě na něco ptát.
Vlastnit bikiny, které prodlouží délku našich nohou, vyhladí břicho a zakryjí všechny faldy, a ve kterých se budou cítit jak Angelina Jolie.
Znát spolehlivého stavitele, který umí číst myšlenky, uklidí po sobě prach, vypláchne po sobě šálek od kávy, nic nepoškrábe a všechno splní přesně tak, jak řekne.
Užít si nerušeně dlouhou horkou koupel, pěkně v soukromí. Aby je nikdo nevyrušoval stálým klepáním, kdy už půjde ven.
Koupelnu, kde budou vždy suché a složené ručníky a umyvadlo, kde nebudou věčně zaschlé zbytky zubní pasty.
Aby je kolegové v práci zlostně neprobodávali pohledy, když musí urgentně vyzvednout nemocné dítě. Koneckonců, jednou i oni budou mít dítě, které bude potřebovat jejich pomoc.
Když si chce žena užít výlet s kamarádkami a nechá manželovi na starost děti, bylo by pěkné, když se vrátí domů, aby děti byly obstarané a hezky ležely v posteli, aby bylo umyté nádobí vyndané z myčky apod.
Aby děti byly poslušné, milující a vděčné, aby chodily spát bez odmlouvání a s úsměvem na tváři.
Čas od času by ženy potěšilo malé překvapení typu: prázdný koš na prádlo, láhev oblíbeného vína, kterou by si s partnerem spolu pěkně vychutnali, radost ovšem udělá i taková maličkost, jako možnost volit, na co se budou večer dívat a alespoň jednou za uherský rok mít možnost strávit den podle svého.
Aby se manžel alespoň někdy zapojil do péče o děti. Proč mu nepřijde divné, že odchází ráno a vrací se až večer? Proč by jednou on nemohl řešit, jestli děti měly večeři, nebo jestli mají hotové úkoly?
Proč některým mužům připadá, že ženy řídí strašně pomalu a zdržují, i když jedou plynule a podle předpisů?
Netrávit každý večer vycházkami se psem, krmením kočky nebo sháněním salátu pro králíka. Domácí mazlíček je přeci všech, proč by se o něj měly tedy starat jen ženy?
Mnoho žen by chtělo mít k dispozici 24 hodin denně svého osobního asistenta, kterému nemusí nic platit. To je to, co muži nazývají "manželkou".
Aby otec nekupoval dětem hned vše, co si řeknou. Hlavně když se matky snaží děti učit, jak důležité je umět ušetřit peníze.
A v neposlední řadě mít doma partnera či manžela se způsoby Colina Firtha, svaly Russella Crowea a penězi Simona Cowella. To je přeci to, po čem ženy touží.
linka 10


aby kytičky neuvadly

4. srpna 2010 v 23:17 Rady pro každého
pochodující kytka
Ošetření a péče o řezané květiny
- Gerbera - začne se Vám ohýbat, postavte ji na chvilku do vařící vody, ona se zase narovná. Opravdu to funguje!!
-
 Chryzantéma - když uvadá, chce seříznout a čistou, pro změnu,ledovou vodu.
-
Růže - každý den zastřihávejte stonky a to nejlépe ostrými zahradnickými nůžkami a zastřihnutí proveďte našikmo, aby byl stonek zakončen ustřihnutou špičkou. Růže takto zastřihávejte každý den a ve stejném intervalu jim vyměňujte i vodu ve váze. Dobré je taky rosit hlavičky růží a v případě, že by přece jen začaly klopit příliš brzy hlavičky, přidejte do vody ve váze dva aspiriny. Růže Vám 100% déle vydrží.
-
řezané květiny vydrží déle, jestliže do vody ve váze dáme kousek dřevěného uhlí. Dezinfikuje vodu a zabraňuje zahnívání stvolů
-
květiny ve váze nám déle vydrží, když do vody přidáme stroužek česneku. Voda zůstane krásně čirá a nekazí se
-
řezané květiny vydrží déle čerstvé, když je zastrkáme do syrové brambory, kterou položíme na dno vázy
-
řezané květiny vydrží podstatně déle, jestliže do vody ve váze přidáme už použitý sáček černého nebo zeleného čaje
-
u pokojových květin neodstraňujeme listy, které jsou jen částečně zažloutlé. Zelený zbytek listu stále dýchá a kdybychom ho odstřihli celý, připravili bychom rostlinu o část nezbytného kyslíku
-
aby nám řezané květiny vydržely co nejdéle svěží, řežeme je vždy časně ráno. Přes ztrácejí hodně vody a rychle uvadají. Odlomíme zbytečné, zejména spodní listy a potom ostrým nožem obnovíme na stopkách řez, a to co nejšikměji. U zdřevnatělých stonků (šeřík, růže) odloupneme ještě kousek kůry nebo stonek rozdrtíme.
-
řezané květiny dáme do čerstvé studené vody, kterou denně doléváme a po dvou až třech dnech vyměníme. Většina řezaných květin je citlivá na prudké slunce a průvan, naopak se jim dobře daří v polostínu a chladu. Mimořádně jim prospějeme tím, když je večer vyndáme z vázy, zabalíme do papíru a ponoříme do vody v chladné a tmavé místnosti. Někdy se dají zachránit i na první pohled zcela uvadlé květiny. V jejich případě můžeme použít i další způsob - namočit je na noc do vody ve vaně.

linka 2

životnost řezaných květin lze prodloužit také přidáním živin do vody:
- astry - kostku cukru
- chryzantémy - tabletku acylpyrinu
- jiřiny - tabletku acylpyrinu
- kamélie - trochu soli
- karafiáty - trochu soli, nebo kostku cukru
- kosatce - kostku cukru
- mimóza - dáme ji do teplé vody
- narcisky - trochu soli, na noc je dáme do chladna
- petúnie - kostku cukru
- petrklíče - kostku cukru
- růže - tabletku acylpyrinu nebo trochu soli, některé druhy vyžadují kostku cukru
- sedmikrásky - dáme je do teplé vody
- šeřík - kostku cukru
- tulipán - kostku cukru
-
pochodující kytka
řezané růže vylučují do vody látky, které jsou pro ostatní květiny jedovaté a proto předčasně vadnou. Nesnášejí se dokonce ani tmavě červené růže se žlutými čajovými hybridy.
-
velmi nesnášenlivé jsou konvalinky, které ve svém sousedství nestrpí žádnou jinou květinu a zahubí ji. Podobně se chovají i karafiáty, narcisy a lilie. Tyto květiny dáváme do vázy vždy samostatné.
-
na řezané květiny působí i další vlivy. Například karafiát nesnáší hluk. Postavíme -li ho blízko televizoru nebo rozhlasu, velmi brzy uvadne.
-
hledíky, růže, karafiáty i většina ostatních řezaných květin nepoměrně rychleji uvadnou, vyskytuje-li se v jejich blízkosti plyn jménem etylén. Ten vyprchává ze zralého ovoce, větviček ovocných stromů, opadaných lupínků jmelí. Proto se nedoporučuje kombinovat vázy s řezanými květinami s mísami krásného a zralého ovoce.
-
cyklámenu, který vadne již druhý, nejvýše třetí den, pomůže, když mu natrhneme stonek po celé délce špendlíkem nebo jehlou. Chryzantémám každý den kousek odlomíme. Gladioly potřebují velké množství vody a prospívá jím každodenní seřezání stonku.
-
Snažíte se upravit kytici ve váze, ale ať děláte, co děláte, dlouhé stonky s květy neustále padají do stran? Pomozte si kouskem králičího pletiva, který vložíte pod okraj vázy. Drátěná očka udrží "neposedné" květiny na svých místech.Pozadí do návštěvní knihy

1. srpna 2010 v 22:57 Moje tvorba PF
Pozadí do návštěvní knihy
kniha2
kniha3
pozadí do knihy

Přátelství

1. srpna 2010 v 20:08 Citáty v obraze
Ahoj.....
napsala jsem na kousek papíru Tvoje jméno,
ale nešťastnou náhodou jsem ho ztratila.

Napsala jsem Tvoje jméno na svoji ruku,
ale když jsem si umývala ruce, tak se mi smylo.

Napsala jsem Tvoje jméno na písek,
ale vlny ho pohltily.

Napsala jsem Tvoje jméno do sněhu,
ale slunečné ruce ho rozehřály.

Napsala jsem Tvoje jméno do mého srdce a zůstalo tam navždy.

Děkuji za návštěvu a přijďte zas