Praní bez pračky

28. července 2010 v 18:49 |  Rady pro každého
Čištění skvrn na oděvu bez pračky a čistírny
fleky od malin či borůvek na tričku nebo ubrus politý červeným vínem a na chatě či chalupě nemáme po ruce pračku, natož čistírnu? Zde je několik tipů, jak si se skvrnami poradit snadno a rychle!
Měli bychom mít stále při ruce Mléko i kyselé, citronovou šťávu, soda jak na praní, tak ta jedlá, ocet,
líh, glycerin, čpavkovou vodou, sůl, koncentrovaný saponát nebo přímo mýdlo.
Skvrny od ovoce
Zřejmě nejčastěji budeme v létě řešit skvrny od ovoce. Fleky od borůvek i a dalších lesních plodů naše babičky natřely kyselým mlékem a potom klasicky vypraly. Pro dokonalejší efekt můžeme prádlo ještě vybělit na sluníčku a textilii přitom rosit.
Kakao, káva a čokoláda
Místo zašpiněné od těchto nápojů navlhčíme, potřeme neředěným saponátem, zlehka vytřeme kartáčkem a pořádně opláchneme vodou. Pak už klasicky přepereme. Pokud saponát nezabírá, zkusíme do něj přidat líh.
Na čerstvou skvrnu od kávy funguje studené mléko, na kakao horké mléko a potom klasické praní. Pomůže i sůl. K vybělení ubrusu zlehka rozředíme peroxid a jako úplně poslední možnost, a to jen u čistě bílých věcí, zkusíme odbarvovač.
Červené zelí nebo řepa
Stopy po této zelenině může odstranit saponát a ocet, pokud nezaberou,  sáhneme po čpavku. Místo pokapeme pětiprocentním roztokem a kartáčem proklepáváme do čisté podložky. Pak potíráme suchým mýdlem a nakonec látku propláchneme v čisté vodě.
Fleky od vína
Zkušení tvrdí, že červené víno je dobré hned polít vínem bílým, vysušit papírovým ubrouskem a přeprat. Když budeme mít na oslavách obě vína, budeme za dobré hostitelky i hospodyně. Pokud už máme dopito, doporučuje se použít sůl nebo látku vyprat v kyselém mléku. Při nehodě na bílém ubrusu můžeme použít Savo. Je dobré pod ubrus vložit misku s vařící vodou, aby účinkovala pára. S bílým vínem si poradí saponátový roztok, případně pár kapek čpavku.
Skvrny odstraňte co nejdřív, aby nezaschly
Čištění v mrazáku
Žvýkačku nalepenou na oblečení sundáme jednoduše tak, že tričko dáme na čtvrt hodiny do mrazáku a potom sloupneme. Stejně tak čokoládu na oblečení necháme nejdříve zmrazit, potom oškrábeme a zbytek půjde dolů vlažnou vodou se solí.
Skvrny od čokoládových bonbonů zbavíme tuku pomocí benzinu nebo necháme působit čpavkovou vodu. Textilii pak vypereme ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku. Vůbec mastná špína od tuku či oleje se dobře řeší benzinem.
Další letní nehody
Pokud si u táboráku ožehneme třeba rukáv mikiny nebo na lehké cigaretové spáleniny prý platí potírání kůrkou chleba. Jestliže ale na nás v látce zírá díra, nepomůže nic.
Stačí jeden pád dítěte z kola a musíme si poradit - samozřejmě v tom lepším případě, když nehledáme pomoc lékaře - se skvrnami od krve, ty vždy pereme nejdřív ve studené vodě, a trávy. Tu zkusíme čistit lihem, saponátem bez vody a případně kyselinou octovou. Když je nejhůř a jsme si jisté, že nám nepustí i barvy, zkusíme odbarvovač.
Kdo ještě používá inkoust nebo inkoustovou tužku, pomůže si mýdlem, saponátem, citronovou šťávou nebo kyselinou. U dětí oblíbené fixy - tedy jejich následky na oblečení - lze likvidovat čistým lihem a poté koncentrovaným saponátem.
A ještě důležitá rada na závěr: ať už objevíme skvrnu či flek od čehokoli, s jejím odstraňováním začneme co nejdříve. Rozhodně ji nenecháme zaschnout!

p
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alfred angelo bridal alfred angelo bridal | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 14:16 | Reagovat

When I come across a posting that gives me motive to use my head, it really istimulates me. Your blog post NYC LEATHER PLATFORM BED UK BEDROOM FURNITURE gives people a motive to think even long after it is read.
http://www.speakdress.com/flower-girl-dress-function-occasion.html

2 cheap uggs cheap uggs | E-mail | Web | 22. října 2013 v 9:19 | Reagovat

I've just located out your site and take satisfaction in every single article. I admire your expertise.

3 cheap jordans for sale cheap jordans for sale | E-mail | Web | 27. listopadu 2013 v 2:25 | Reagovat

Welcome to www.Jerseysshow.org , a splendid on-line web store, showing you with the most popular jerseys with a cheaper price. You could find a big selection of NFL, NHL, MLB and NBA Jerseys here. Extremely competitive prices.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za návštěvu a přijďte zas