Září 2007

Pojďte na kávu

30. září 2007 v 20:12 | Vaše Marcela |  Zajímavosti
Den kávy: 1.10 - slaví se v Japonsku
Mezi největší pijáky kávy patřil Honoré de Balzac, který prý vypil až 60 šálků denně
Průměrná celosvětová úroda je 550 kg/ ha
Coffea Arabica je samoopylující rostlina, zatímco Robusta nikoliv
V afrických zemích, které kávu produkují se káva pije velmi málo
Čím více je káva upražena, tím více zaniká její kvalita
Sakka je sladký kávový likér, zhotovený z dužniny kávové bobule
Zajďete s kamarádkou na kafe
My ženy si prostě libujeme v posezení nad kafíčkem a klábosením nad každodenními radostmi a strastmi. Kde jinde také pořádně zrelaxovat, než nad hrnkem dobré kávy.
Kamarádky jsou v těchto případech nenahraditelné. Jsou věci, o kterých se s muži bavit nedokážeme a nebo prostě ani nechceme. Navíc se potřebujeme zejména pobavit právě o svých partnerech, co nám vadí, co nás trápí, z čeho máme radost ... Nejčastěji se však tyto posezení stávají tzv. drbárnami. Během krátké doby dokážeme pohovořit téměř o každém v našem okolí. Sjedeme ho od hlavy až k patě. Z našeho pohledu to zajisté nejsou pomluvy, nýbrž pouhý upřímný pohled na věc ...
Nejsme v tom však samy. I muži mají své dny ... vcelku trefný reklamní slogan, že? My chodíme na kafíčko a pánové zase na pivko. A o čem se na tom pivě baví? Samozřejmě o fotbale, autech, práci, ale v neposlední řadě o svých přátelích, přítelkyních, přítelkyních druhých a samozřejmě neopomenou rozumnou rozpravu o tom, kdo kolikrát denně musel na velkou a co je přitom potkalo ...
Loučím se s vámi, jdu na dobré kafíčko!

Můj podzimní verš

25. září 2007 v 11:05 | Vaše Marcela |  Moje básně
Podzim
Stromy se halí do zlaté barvy
Ptačí hlas pomalu utichá,
Nastáva podzim,kdy příroda pozvolna
Usíná.
Přijďte se podívat na můj druhý blog
vitavasmarcela

Podzim hra barev

25. září 2007 v 10:28 | Vaše Marcela |  Jaro,léto, podzim,zima
Podzim období barev a přírodních úkazů
Krása léta je pryč a začíná podzim,který má své jedinečné kouzlo.
Zbarvuje se listí - díky tomuto úkazu příroda ukazuje kolik barev v sobě skrývá.
Vzniká inverse a mlha,ale i díky těmto úkazům může být leckdy protivná mlha z výšky nádherná.Stačí vyrazit na větší vrchol nebo zajet do hor nebo si udělat výlet na rozhlednu
A podívat se na město z ptačího pohledu a uvidíte jak může být mlha krásná.
Proč se na podzim zbarvuje listí?
Protože ustává aktivita slunce a fotosyntéza.Zelené barvivo se začíná rozkládat a ustupovat.
V listech zustává oranžová a žlutá barviva,která jsou vůči rozkladu odolnější a barví se do zlatova.Ty rostliny,které se zbarví do červené a hnědé barvy ty obsahují barviva antokyanyk,které se po rozkladu zeleného barviva jeví jako červené nebo hnědé.
Když příroda dokončí tento barevný ritual začíná listí opadávat,ale ještě před opadnutím strom vysaje do kmene všechny důležité látky ,které se v listech vyskytují a tak si zajistí přezimování.
Jak vzniká mlha
Vzniká přemnožením vodní páry,která kondenzuje a mění se z plynu na kapalinu.Ve formě miniaturních kapiček poletuje nad zemí většinou nad vlhkými místy.
Jak vzniká inverse
Jednoduše studený vzduch sklouzne po kopcích a horách pod teplý vzduch.Na zemi pak vzniká podobný proces když vzniká mlha k přeměně plynu na malinké kapičky vody.
A proč se drží nad zemí a nejde výš,protože narazí na výrazně studený vzduch ,který nedokáže prorazit.Drží se nad zemí tak dlouho dokud nepříjde větrné počasí.

Co vás bude zajímat

14. září 2007 v 20:32 | Vaše Marcela |  Zajímavosti
S NASA ke hvězdám
Chcete, aby vaše jméno letělo ke hvězdám? Žádný problém - NASA vaše přání splní. Na internetové adrese http://deepimpact.jpl.nasa.gov/ se stačí bezplatně zaregistrovat a vaše jméno bude vypáleno na kompaktní disk, který bude mít na palubě sonda, která se chystá do vesmíru. Mimo matičku Zemi ale sondu nečeká nic pěkného. Jejím úkolem bude srážka s kometou Tempel 1. Naštěstí se jedná o výzkumný úkol, takže se můžete utěšovat, že vaše jméno bylo spojeno s dalším objevováním vesmíru. Sonda bude zkoumat, jaké je složení těchto nebeských těles a co tvoří jejich jádro, a ze získaných údajů se pak vyvodí, jak vznikala sluneční soustava. Část sondy, ve které bude i disk se jmény, se vydá vstříc kometě, druhá část sondy bude srážku sledovat
Jak se kreslí žena klikni:

Učení - jak si ho usnadnit?

Třídění informací

Pokud si informace správně uspořádáte, učení bude snadnější. Rozdělení textu do různých celků a podcelků, číslování kapitol a titulků, dělání rámečků, to vše jsou prostředky k ulehčení učení. Pokud se však zvýrazňování textu přehání, výsledek je opačný - zápisky působí nepřehledně.

Spojování příběhem

Tento trik se využívá zejména ke srovnání nesetřízených informací. Lidé si velmi dobře pamatují děj a toho se dá lehce využít. Použít jej můžete např. u spisovatelů a jeho děl tak, že z jejich názvů vytvoříte příběh.

Vizuální představy

Cokoliv si budete vizuálně představovat, si lépe zapamatujete. Během učení si představujte ty objekty a jevy, o kterých čtete, a to nejlépe v jednom souhrnném obrazu nebo příběhu. Čím akčnějším či vtipnější příběh bude, tím lépe.

Učte se nahlas

Důvod je jednoduchý. Při poslechu se informace ukládá nejen do paměti krátkodobé, ale i do sluchové.

Superlearning

je metoda učení, která používá hudby, autosugesce a meditace pro zbavení stresu a navození příznivého stavu pro lepší činnost mozku.

Čísla - jak na ně?

Dlouhé číselné řady si rozdělujte do menších řad (např. telefonní číslo do trojic), lépe si je zapamatujte. Čísla čtěte zásadně nahlas. Můžete je také zaměnit za slova a vytvořit z nich příběh.

Vitamíny

Pro příznivou činnost mozku jsou důležité vitamíny A, B1, B5, B6, C, D a E.


Zajímavé zajímavosti

14. září 2007 v 20:09 | Vaše Marcela |  Zajímavosti
Opice jako jediné zvíře vidí barevně
Většina savců kromě primátů vidí černobíle. Zoologové tvrdí, že jde výsledek dávné soutěže s dinosaury - dokud ještě pobíhali po zemském povrchu, žili savci v jejich stínu. Aby se jim vyhnuli, zvykli si na noční život, ke kterému patří černobílé vidění. Poznávání barev je totiž v noci zbytečné a tyčinky, které rozlišují odstíny šedi, ale nikoliv barvy, jsou citlivější než čípky.

Když dinosauři vymřeli, černobílé vidění už savcům zůstalo, ačkoliv se přizpůsobili dennímu životu a zaujali jejich místo.

Proč však zrovna primáti vidí barevně? Vědci si myslí, že je to jejich způsobem obživy. Primáti žijí na stromech a živí se jejich plody. Barevné vidění je jim proto užitečné při hledání zralého ovoce a rozpoznávání zkaženého.

Kromě barevného vidění je u primátů nebývale rozvinuto rovněž prostorové vidění, což zase souvisí s životem v korunách stromů

Proč mají ženy rády růžovou

Kluci mají rádi modrou, holky růžovou a nic moc se s tím nedá dělat, tvrdí autoři jedné z prvních studií, která se zabývala tím, nakolik pohlaví ovlivňuje výběr barev.
Vědci dospěli k závěru, že rozdíly v preferencích se zakládají na vývoji lidského druhu. Ženy dávají přednost červeným barvám proto, že jsou spojeny se zdravějšími tvářemi a zralejším ovocem.
Vůně růží má léčivý účinek
Fakt, že ženy mají proti mužům citlivější čich, není neznámý, nyní ale vědci zjistili, že některé vůně mohou na ženy působit dokonce jako lék. Konkrétně se jedná o vůni růží a mandlí, ty mají účinek podobný jako analgetika.
Vědci radí: Vyhoďte fritovací hrnce
Španělský vědecký tým zkoumal nedávno vliv různých olejů a jejich využití při smažení na zvyšování krevního tlaku. Závěry byly více než jednoznačné. Vedoucí týmu doktor Federico Soriguer může všem lidem na světě doporučit jen jediné, a to používání olivového oleje a vyhození fritovacího hrnce do koše.
Ve Španělsku totiž zjistili, že jedině olivový olej má na lidské zdraví prospěšné účinky a nepůsobí zvyšování krevního tlaku. Ale ani tento kvalitní olej není zdraví prospěšný, používá-li se na smažení několikrát po sobě.
Vědci proto vzkazují, že se olej ve fritézách musí měnit po každém smažení, což je však značným plýtváním, nebo se tyto přístroje k úpravě pokrmů nemají používat vůbec.

Zeleninové saláty jsou zdravé jen s olejem

Nad konzumac ísalátů vyrobených ze syrové zeleniny jásají nejen lékaři, ale především tělesná schránka. Spousty vitaminů, minerálů a dalších živin obsažených v zelenině je pro lidské tělo hotovým zázrakem. Aby se však trávicí trakt, orgány a buňky těla z toho požehnání mohly radovat, musí být v salátu vždy alespoň malé množství tuku, nejlépe olivového oleje.
Proč? Blahodárně působící látky jsou rozpustné částečně v tucích, částečně ve vodě. A poněvadž se látky rozpustné v tucích vstřebají do těla zase pouze v tucích, jen vodní zálivka nestačí. Bez oleje zůstanou některé látky nestrávené a vyjdou nevyužity z těla ven

Květiny a zdraví

8. září 2007 v 12:00 | Vaše Marcela |  Květiny
Krok ke zdraví obklopte se květinami
Lidé, kteří jsou v kanceláři a doma obklopeni pokojovými rostlinami, jsou méně náchylní k nemocem, výkonnější, odolnější vůči stresu a že je práce víc baví?
Na zdraví mají nepříznivý vliv i škodlivé látky, které vylučují tiskárny, kopírky, monitory počítačů ,koberce, nátěry na zdech, laky, nábytek, různá lepidla, ale také my, lidé. Každý z nás za sebou nechává stopu v podobě mýdla, šampónu, deodorantu či pracího prášku v našem oděvu. Dokonce i naše tělo produkuje izoprén, aceton, methanol a další látky. V důsledku toho trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy, které mnohdy ústí až v kašel a nachlazení,
Duševní pohoda
Hrnkové rostliny podporují pozitivní pracovní atmosféru a motivují nás k lepším výkonům.
Je dokázáno, že přítomnost rostlin uklidňuje a pomáhá nám cítit se dobře, a to kdekoliv.
Odolnost vůči stresu a produktivita
Rostliny v kanceláři pomáhají lépe zvládat stresové situace a redukovat běžné obtíže, jako vyčerpanost, bolest hlavy a podráždění slizničních membrán
Mezi rostliny s vysokou spotřebou vody, které napomáhají zvýšit vlhkost vzduchu, patří kapradiny, okrasné traviny,fíkusy, břečťany, filodendrony a banánovníky

Relaxační a estetické účinky mají všechny rostliny. Do kanceláře by si měl každý pořídit ty, které v něm vyvolávají nejpříjemnější pocity. U mužů budou favority rostliny, které nevyžadují přílišnou péči - například kaktusy, tlustice u žen kvetoucí sezónní rostliny, hrnkové anturie, kalanchoe nebo exotické orchideje. Hezky se vyjímá
i Pachira aquatica s propleteným kmínkem.
Sedm důvodů proč pracovat v zeleni:

- Rostliny snižují vyčerpání, odbourávají bolest hlavy, podráždění očí
- Snižují stres a zlepšují náladu, zvyšují atraktivitu prostředí
- Trvale zamezují absenci způsobené onemocněním až o 66 %
- Absorbují škodlivé látky, pohlcují prach a špínu, tlumí hluk
- Dodávají vzduchu vlhkost
- Jsou ekologické, levnější než přístroje na čištění vzduchu a nezpůsobují žádný hluk
- Podněcují k lepším výkonům -lidé, kteří pracují s počítačem, se cítí lépe

Děkuji za návštěvu a přijďte zas