Aktuality z vesmíru

10. ledna 2007 v 11:19 | 21.století
Černá díra svítí
Podle nejnovějších objevů není černá díra tak úplně černá. Nejenže vyzařuje světlo, ale je navíc ve svém výkonu neuvěřitelně úsporná a efektivní.
Měsíc Saturnu Titan je možná plný jezer z metanu
Sonda Cassini přidala pádný důkaz pro existenci "jezer" na povrchu měsíce Titan. Největší satelit Saturnu pravděpodobně zdobí jezera tekutého metanu.
Stálá lunární základna po roce 2020?
(05. 12. 2006)
NASA představila plán pro vybudování stálé základny na Měsíci.
Americká agentura pro letectví a kosmonautiku NASA včera odhalila své kroky, kterými chce přivést člověka zpět na Měsíc. Stavba základny na jediné přirozené oběžnici Země by měla být zahájena po roce 2020. Na programu by se mělo podílet 14 kosmických agentur a mnoho dalších soukromých společností. V první fázi by roboti měli na Měsíci ověřovat technologie potřebné po stavbu lunární základny. V roce 2020 by se měl naplno rozjet program pilotovaných letů k Měsíci. Základna by měla pravděpodobně stát na jižním měsíčním pólu, zejména proto, že je zde více slunečných dní. Základna bude mít stálé osazenstvo a mimo jiné poslouží i k přípravě letu s lidskou posádkou, která bude mít za úkol přistát na Marsu.
Nafukovací hotel na oběžné dráze? Švábi to už vyzkoušeli!
Letošní letní start rakety Dněpr z ruské raketové základy Jasny se může stát prvním krokem k vybudování zcela nové kosmické stanice. Na její palubě byl totiž prototyp nafukovacího modulu společnosti Bigelow Aerospace. Komerční kosmický hotel této společnosti by mohl své pokoje nabídnout hostům kolem roku 2015.
Společnost Bigelow Aerospace, které mj. patří i hotelový řetězec Budget Suites of America, financuje výzkum z vlastních prostředků. Pro další expanzi svých aktivit si vybrala teritorium dosud neosídlené, pro většinu lidí neznámé a nebezpečné, ale zároveň také jedno z nejlákavějších, přímo oběžnou dráhu kolem naší planety. Celý plán, kromě prostor pro turisty, zahrnuje i obyvatelnou kosmickou stanici, která by sloužila pro vědecký výzkum a výrobu materiálů.
Zatím jen pro vyvolené
Kosmická turistika v dosavadní podobě je vyhrazena velmi úzkému okruhu lidí. Kromě toho, že takový turista musí disponovat dostatkem finančních prostředků nebo mít zazobaného sponzora, musí být také ochoten strávit dlouhé měsíce mentální i fyzickou přípravou pro krátký kosmický let. Část svého kosmického dobrodružství navíc stráví ve stísněných podmínkách kosmické lodi.
Aby se komerční kosmonautika mohla i nadále rozvíjet a stát se dostupnější pro širší okruh zájemců, je nezbytné, aby na oběžné dráze fungovaly "hotely", které by návštěvníkům nabízely alespoň základní komfort, na jaký jsou zvyklí v pozemských podmínkách.
Prvními zákazníky jsou švábi
Ačkoliv v kosmickém hotelu dosud nefunguje, jako v pozemských, recepce, už se zde "ubytovali" první zákazníci. Jedná se o čtveřici madagaskarských švábů, které pracovníci Bigelow Aerospace před startem do modulu umístnili.
Během startu byly vystaveni vibracím a zrychlení, po rozvinutí modulu pak dokonce i několika minutám vzduchoprázdna. Takové podmínky by spolehlivě usmrtili naprostou většinu živočichů, ale ne odolné šváby. "Na základě předstartovních testů byli vybráni právě tito šváby, kteří dokonce vydrželi více než dvě hodiny v prostředí vakua. Po 20 až 30 minutách se probudili zpět k životu a my jsme si pomysleli 'Sakra, ti jsou opravdu hodni letu do kosmu',"
Na měsíc? Na Mars!
Přistání rakety s lidskou osádkou na Marsu si v posledních měsících vytýčily jako cíl svého kosmického výzkumu hned čtyři světové velmoci. Spojené státy, Rusko, Čína, na Mars chce vyslat prvního Evropana i Evropská kosmická agentura ESA a své plány odhalilo i Japonsko. Impulsem byla chvíle, kdy americký prezident vyhlásil jako jeden z největších cílů počátku 21. století přistání lidí na planetě Mars.
Věříme tomu, že Mars je pustý a až se na něj dostaneme, zbavíme se všech konfliktů, válek a předsudků… Lidstvo dostane na Marsu novou příležitost."

Výprava s lidskou posádkou 2018?
Cílem takovéto výpravy by bylo provést základní vědecký výzkum, prozkoumat prostředí, zdroje, výskyt životních forem a s konečnou platností ověřit, zda by planeta mohla být osídlena lidmi
Načervenalá barva čtvrté planety sluneční soustavy snad nejvíce dráždila představivost pozemšťanů. Lidé, pokud netoužili po Měsíci, vždy chtěli letět ne na Venuši, ale na Mars.
Je možný život na Saturnově měsíci?
Možná ano. Tedy, pokud vycházíme z teorie, že život je možný tam, kde je voda v kapalném stavu. A vědci na jednom ze Saturnových měsíců vodu v takovém stavu našli.
Sonda Cassini potvrdila, že Saturnův měsíc Enceladus by za jistých podmínek mohl být vhodný pro vznik primitivních forem života. Na jeho jinak ledovém povrchu se totiž nacházejí gejzíry, které chrlí vodu v kapalném skupenství. Sonda vyslala k Zemi snímky, které existenci gejzírů v oblasti jižního pólu Encelada potvrzují. Již dříve se někteří vědci domnívali, že Enceladus je jedním z mála míst v naší sluneční soustavě, kde by se život mohl vyskytovat.
Británie se chystá na Měsíc
(10. 01. 2007)
Britové plánují za tři roky vyslat k Měsíci svou vlastní nepilotovanou sondu.
Zdá se, že vesmírné závody nabírají nový dech. Uskutečnění letu k Měsíci plánují nejen Američané, Rusové či Číňané, ale třeba i Nigerijci a nyní i Britové. Britská sonda by měla mít za úkol zkoumat složení lunárních hornin a najít i vhodné místo pro budoucí obydlenou základnu. Podle ekonomických propočtů cena tohoto projektu klesla natolik, že britská vláda mu pravděpodobně dá zelenou. Britové by se rádi stali důležitým činitelem ve výzkumu dobývání vesmíru a tento projekt by jim po neúspěchu sondy Beagle 2 v roce 2003 mohl dodat nové sebevědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 míša míša | 12. ledna 2007 v 14:54 | Reagovat

to jsou skvělý články.máš to tu moc pěkný.

2 mravenec mravenec | 26. března 2007 v 17:20 | Reagovat

jo to jo no uplně husty

3 moje icq je 412-444-727 moje icq je 412-444-727 | E-mail | 10. listopadu 2007 v 11:18 | Reagovat

mocinky klasny mmmmmm se ti to povedlo ale na referat do skoly to spotrebovalo docela dost papiru...

jinak mmmmoc klasny

mtsmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmr

4 Hans Hans | E-mail | 20. února 2008 v 21:28 | Reagovat

když je to stránka na aktuality vesmíru tak by tu někde mohlo bejt že je dnes v noci zatmění měsíce.

(omlouvám se jestli to tu je a přehlídl jsem to)

5 Vladimir Vladimir | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 19:54 | Reagovat

Asi takhle nějak bych to pojal :o)

6 terka terka | E-mail | 16. května 2012 v 15:38 | Reagovat

super krasne :-!  ???  8-)

7 adam adam | E-mail | 17. listopadu 2012 v 8:49 | Reagovat

bilo to suproví :-D

8 adam adam | E-mail | 17. listopadu 2012 v 8:54 | Reagovat

to je vazne nadhera hlavne to stou cernou dirou :-D  :-?  ???

9 junior beach dresses junior beach dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 14:06 | Reagovat

I love the way you post your thoughts - amazing.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za návštěvu a přijďte zas