Leden 2007

Už nikdy bez mobilu

30. ledna 2007 v 12:32 Čtení k ranní kávě

Už nikdy bez mobilu

Mobily dnes nosí v kabelkách i ženy, které mu dlouho odolávaly a nechtěly "tržené sluchátko" vpustit do svého soukromí.
Petra má stále v živé paměti, když si s manželem před 13 lety zařizovali společnou domácnost. V té době patřilo přání zřídit si pevnou telefonní linku do kategorie snů. Dnes ji samozřejmě už dávno mají a každý člen rodiny navíc ještě používá svůj mobil.
Kromě toho mohou kdykoliv komunikovat také prostřednictvím internetu, respektive e-mailových zpráv. "Byla jsem často zoufalá, vzpomínám na situace, kdy jsem byla sama s miminkem a kvůli každému telefonátu jsem se musela s kočárkem vypravit k telefonní budce. Sousedy jsem nerada obtěžovala, stačilo, že k nim v nutných případech volali naši příbuzní a známí," vzpomíná Petra na složité začátky.
Finanční situaci rodiny se mladá maminka snažila vylepšit tím, že překládala texty z němčiny, ale ani to nebylo jednoduché. "Zkusili jste někdy shánět práci bez telefonu? V dnešní době je to úplně nepředstavitelné, vlastně už ani nechápu, že jsem se tenkrát občas k nějaké práci dostala. Byla jsem odkázána na dobrou vůli svých známých, kteří mě zavčas informovali," přibližuje Petra svoji tehdejší životní realitu.
Beznadějná situace dohnala jejího manžela dokonce k tomu, že skočil na lep podvodníkovi, který mu za úplatu slíbil zajistit zřízení telefonní linky. Peníze samozřejmě zmizely v nenávratnu.
Učiněný zázrak
"Když manžel přišel poprvé domů se služebním mobilem, který se sice rozměry blížil spíš krabici od bot než dnešním modelům, myslela jsem, že se stal zázrak," říká Petra.
Brzy poté se rodina dočkala i vytoužené pevné linky. "Byla to nádhera, manžel mi volal, když jsem byla sama doma, mohla jsem se domluvit, kdy kam vyrazíme s kamarádkami a s jejich dětmi, no zkrátka najednou jsem nebyla ´odstřižená´ od světa," popisuje Petra změnu, kterou pro ni znamenalo mít k dispozici něco, co je dnes naprostou samozřejmostí.
Nemusí být s obrázky
Dnes vlastní v pořadí už čtvrtý mobil, ale sama říká, že na modelu jí nezáleží. "Hlavně, že funguje," směje se, "nemusí být růžový, s obrázky, s přívěsky, je mi to jedno."
A jak ho využívá? "Denně posílám několik textových zpráv, píšu rychle, stručně a výstižně, ovšem ve srovnání se svým mužem i tak píšu hotové romány, jeho SMS totiž mají většinou podobu jednoslabičného souhlasu nebo odmítnutí.
A co pro ni mobil znamená? "No přece úžasný komunikační prostředek! Vůbec si nemyslím, že by lidé kvůli technickým vymoženostem spolu méně komunikovali, moje zkušenost je spíš opačná - díky mobilu jsem neustále v kontaktu s lidmi, o které stojím. A také se s nimi častěji domluvím na osobním setkání," pochvaluje si Petra.

Kamarád

29. ledna 2007 v 14:34 | Nioneta.cz |  Čtení k ranní kávě

Kamarád

"Je prokázáno, že majitelé psů patří mezi nejzdravější současníky. Studie dokazují, že pes může člověku prodloužit život až o 15 %. Zvyšuje pocit bezpečí, pomáhá překonávat stres, při hlazení dochází ke snižování krevního tlaku, každodenní procházky rozšiřují vlásečnice a dochází k rychlejšímu prokrvení těla. Zvyšuje se tak odolnost organismu, posiluje imunitní systém..."
"Počkej na mne, Bertíku," říkávám svému čtyřnohému kamarádovi, když odcházím z domu. "Až se vrátím, tak si užijeme." Užijeme si znamená , že s ním půjdu ven, kde on bude, štěstím bez sebe, lítat a divočet, a já trnout strachy o něho. Když je mokro, tak se v mžiku z bílého dlouhovlasého pejska vytratí heboučká elegance maltézského aristokrata a promění se ve zplihlé, až po uši zablácené stvoření. S chutí bych ho vždycky narvala do popelnice, aby nedělal ostudu. "Čuňáku jeden," vztekám se potom, když ho drhnu ve vaně. "To se musíš vždycky takhle zaprasákovat? Podívej se na kočky. Ty se nikdy takhle nezvedou. A navíc se samy umyjí." Zle po mně loupe očima, s jediným přáním mít mne už z krku. A sotva ho pustím na zem, s očima potemnělýma zlostí se vrhá na ručník. Tříská s ním s takovou vervou, že mi nikdo nevymluví, že si v tu chvíli místo ručníku nepředstavuje mne. To jsou snad jediné okamžiky, kdy mě můj kamarád nenávidí. Když ho potom po chvíli, vysušeného a polospícího, přikrývám, růžový jazýček mi olízne ruku a já vím, že je mi odpuštěno. Uvědomuji si při tom, že někteří moji dvounozí kamarádi by se od toho mého čtyřnohého měli hodně co učit. A to si přitom říkají "páni tvorstva"...Rychle,chutně zajímavě

27. ledna 2007 v 13:00 Recepty
Hrníčkový smažák
Kdo má rád smažák a nesmí smažené pokrmy,tak vyzkoušejte toto:
Ingredience:
4 ks
250 g
250 g
Postup přípravy
Sýr i salám nastrouháme na hrubém struhadle. Vajíčka důkladně rozšleháme a osolíme. Hrníčky vymažeme máslem a dobře vysypeme strouhankou.
Na dno šálků dáme vrstvu sýra, na ni salám, ten přelijeme 2,5 lžícemi rozšlehaného vejce, opět vrstvíme salám a nakonec sýr. Hrníčky naskládáme do vysokého pekáče, zalijeme vroucí vodou a dáme do maximálně rozpálené trouby a 25 minut zapékáme.
Podáváme s tatarkou a vařenými bramborami s máslem
Řízky naruby
Klasické řízky, tentokráte ale naruby
Ingredience:
na obalení:
podle chuti:
Postup přípravy
Vepřové maso nakrájíme na plátky, omyjeme, osušíme a rozklepeme. Potom maso osolíme a opepříme. Kdo chce, může maso potřít utřeným česnekem.
Nejdříve řízky upěchujeme ve strouhance, potom obalíme ve vejci a smažíme v rozpáleném tuku dozlatova.
Podáváme s kyselou okurkou.
Speciální hot dog
Vylepšený hot dog ideální ke svačině či večeři.
Ingredience:
2 plátky
1 ks
podle chuti:
1 ks
Postup přípravy
Rohlík nakrojíme podélně seshora tak, abychom ho mohli rozevřít pro vkládání dalších ingrediencí. Nesmíme ho však zcela překrojit!
Na dno rohlíku dáme hořčici a rozprostřeme ji po celé délce rozevřeného rohlíku. Jeden plátek sýra rozkrojíme asi na 2 cm široké plátky a z nich
vytvoříme v rohlíku jakousi "vaničku". Rohlík vysteleme plátky sýra. Čím více sýra, tím lépe.
Na sýr dáme nožičku párku. Vhodné je párek naříznout, aby se prohřál a nepraskal. Na párek přidáme kečup. Množství záleží na chuti.
Na párek s kečupem položíme opět plátky sýra. Zase platí, že čím více, tím lépe. Pokud máme cihlu, nakrájíme plátky na slabo.
Speciální hot dog do mikrovlnné trouby a ohříváme pár vteřin. Obvykle stačí asi deset vteřin, podle výkonu vaší mikrovlnky.
Bramborák v pekáči
Když se vám nechce stát u sporáku a péct jeden bramborák po druhém, tak můžete upéct bramborák na pekáči. Nedělám ho často, dáváme přednost těm malým kulatým bramboráčkům z pánve, ale sem tam upeču i tenhle. Zmizí stejně rychle jako ty bramboráčky.

Suroviny: 4 vařené brambory, 1 sklenička krupičky (hrubé nebo i polohrubé mouky), 1 sklenička strouhanky, 2 skelničky mléka, 20 dkg měkkého salámu, 1 vejce, česnek dle chuti, majoránka, sůl, olej a trochu mouky na vymazání pekáče.
Postup: Prolisované (nastrouhané) brambory a všechny přísady smícháme dohromady, těsto nalijeme do vysypaného pekáčku a upečeme. Raději pomalu a déle, aby se pěkně propekl, zhruba 1 hodinku. Hotové nakrájíme na kostky a podáváme třeba jako slaný zákusek při oslavě.
TAK PŘEJI DOBROU CHUŤ

Moučník

26. ledna 2007 v 22:56 Recepty
Řezy Raffaello
Vynikající a rychlý moučník, kterým překvapíte každého
těsto:
1 hrnek
1 balíček
3/4 hrnku
2 ks
2 hrnky
drobení:
1/2 hrnku
3/4 hrnku
poleva:
1 kelímek
Postup přípravy receptu:
Předehřejeme si troubu na 170 °C a připravíme hluboký plech, který vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou.
Ze všech ingrediencí na těsto vyšleháme hladkou hmotu, kterou vylijeme do připraveného plechu. Dobře promícháme kokos s cukrem a rovnoměrně touto směsí posypeme těsto.
Pečeme necelých 20 minut, kokos by neměl zrůžovět, takže je nutné ho při pečení hlídat.
Ihned, jak vyndáme z trouby, zalijeme celý moučník šlehačkou a necháme odležet. Pak moučník nařežeme a podáváme.
Dobrou chuť

Příběh o věrnosti

26. ledna 2007 v 10:00 Čtení k ranní kávě
Příběh pro vás
O psí věrnosti
Do bytu nedaleko našeho bydliště se přistěhoval pán se stárnoucí jezevčicí Lokinkou. A protože pán odcházel každý den do práce, pejskovi bylo doma smutno, a tak vždycky ráno spustil svou žalostnou psí písničku. K nelibosti sousedů, samozřejmě.A dál už vypráví jezevčík Lokinka.
"Žádný malér se nekonal. Našla se paní, která byla ochotná mě pohlídat, když páníček odešel za svými člověčími povinnostmi. A tak k ní chodím ´do služby´. Nejdříve se mi to nelíbilo: nový byt, noví lidé, moc se mi stýskalo po páníčkovi, lehávala jsem u dveří, pofňukávala a netrpělivě čekala, až si pro mě ´o služby´ přijde. Nakonec se můj stesk změnil ve zvědavost, začala jsem se u své ´hlídací paní´ zabydlovat, chodím s ní na procházky, pohraju si s její vnučkou Terezkou.
Teď už to jsou skoro tři roky, co chodím ´do služby´ k paní Aleně a musím přísahat na psí chlup, že se tam moc těším. Jenomže pán je přece jenom pán: a tak se na něj vždycky moc těším, a když se blíží doba jeho návratu, ťapkám si lehnout ke dveřím.
A když konečně přijde, nadšeně ho vítám a pak peláším domů, co mi moje kratičké nožičky stačí. Slyším jen paní Alenu, jak se smíchem říká: ´Babizna jedna nevděčná!´ Ale ona dobře ví, co je láska a věrnost k pánovi. Škoda, že mezi lidmi tak často chybí..."

Jak se zahřát když příjde opravdová zima

26. ledna 2007 v 6:00 Recepty
čím se zahřát až přijde opravdová zima
V momentě, kdy rtuť na teploměru klesne hluboko pod nulu, je nejvyšší čas začít pracovat na vnitřním zahřívání. To znamená poohlédnout se po nových zajímavých recepturách na horké nápoje, které nám rozproudí krev v žilách.

Irish Coffee připravíte

do kávy přidejte
4 cl irské whisky
napěněné mléko
třtinový cukr
Lákavě na oko pak působí dozdobení zrnky kávy.

Hot Irish - připravíte

4 cl irské whisky
horká voda
limetová šťáva
třtinový cukr
plátek citronu na ozdobu

Becherovka grog - připravíte

4 cl Becherovky
12 cl horké vody
cukr dle chuti
limetová sťáva
Skleničku ozdobte plátkem limety nebo citronu.

Lavina - připravíte

1 dílu Becherovky
2 dílů červeného vína
1 dílu vody
dílu citronové šťávy
a dílu medu nebo cukru
Vše zahřejte na 50-60 °C, ozdobte tyčinkou skořice a plátkem citronu a nechte působit.

Víte že?

25. ledna 2007 v 12:00 | Nioneta.cz |  Zajímavosti

Víte že…

Pokud manžel nedává v Saúdské Arábii ženě kávu, může to být důvod k rozvodu?
Jablečná jadérka obsahují kyanid?
Celé jméno panenky Barbie je Barbara Milicent Roberts?
První kabinka na záchodě je nejčistější a nejméně používaná?
Kočičí srdce bije 2x rychleji než lidské - má 110-140 tepů za minutu?
Jed pralesní žáby stačí na usmrcení 1 500 lidí?
První program, který napsal zakladatel Microsoft Bill Gates, měl 34 kb?
V Pensylvánii je zakázáno uzavřít manželství, pokud jsou ženich a nevěsta podnapilí?
Velbloudi mají na ochranu proti prachu na každém oku tři víčka?
Papír, na který se tisknou peníze, se vyrábí ze speciální směsi bavlny a lnu?
Bible není jen nejčtenější, ale i nejkradenější knihou světa?
K hledání min se používají i včely - mohou být natrénovány na pach konkrétní výbušniny?
Trávicí šťávy krokodýla dokáží rozložit i ocelový hřebík?
Včely nevidí červenou barvu, zato vnímají ultrafialové záření?
Pes dokáže čichem rozlišit, zda byla do vany plné vody přidána lžička soli?

Umíte pochválit

25. ledna 2007 v 9:30 | Nioneta.cz |  Rady pro každého

Umíte pochválit?

Chvály není nikdy dost a potvrdí vám to každý psycholog a dobrý pedagog. Přečtěte si dobře následující seznam pochval a uvažte, zda jste je někdy použili či ne.
A věřte, že se vyplatí je používat vždy, když se naskytne sebemenší příležitost! Děti vám za ně budou vděčné.
Jakou skvělou práci jsi odvedl(a)!
Věděla jsem, že to dokážeš!
Jsi pro mě moc důležitý(á)!
Jsem na tebe tak pyšná!
No tomu říkám skvělá práce!
Nádherné! Fantastické!
Jsi jednička!
Bezvadné! Super!
To je ono!
Jen tak dál!
No tedy! Jsi nejlepší!
To je prvotřídní práce!
Opravdu děláš pokroky!
To je ale paměť!
Jde ti to skvěle!
To nemá chybu!
Vynikající!
Perfektní!
Tak co, zvládnete to? Uvidíte ty pokroky. Vždyť komu by se nelíbilo být chválen?

Jakého psa vybrat k domu

24. ledna 2007 v 10:00

Tak jakého?

Moderní psí plemena k domu
Pokud bydlíte v domku a uvažujete o pořízení oddaného ochránce i kamaráda na pomazlení, rozhodně čtěte…
V Česku žijí asi dva miliony psů. Před váš dům či na zahradu však zřejmě bude stačit jen jeden. Který tedy?
Rozhodujete se mezi psem nebo fenou? Pro chovatele-začátečníky je možná snazší psí slečna. Je dobrým společníkem, který nepreferuje jednoho člena rodiny, má ráda všechny. Další nespornou výhodou fen je to, že neočůrávají keříky a stromky na zahradě, jsou čistotnější. Nevíte, zda raději psa dlouhosrstého nebo krátkosrstého? Vězte, že ti s delšími chlupy mohou být venku po celý rok a mívají rádi sníh. Údržba kožichu se řídí konkrétním plemenem, často však nemusí být tak náročná, jak se na první pohled zdá.
Začněme prostým jezevčíkem. Tento pes, proslulý svou svéhlavostí, stojí ve většině zemí na čelních příčkách stupnice popularity. Je to šikovný a vynalézavý "lovec," ale zároveň se často stará o vlastní blaho a pohodlí
Chovat ho můžete jak před vaším domem, tak samozřejmě v bytě. Rozhodně ale jezevčík zasluhuje pravidelné delší venčení.
Díky své atletické postavě a krásné šedohnědé barvě je populárním psem výmarský ohař. Tento ostrý, původně lovecký pes potřebuje pevné vedení při výchově. Má vynikající čich, a proto bývá využíván také jako policejní pes.
Přednedávnem u nás došlo k boomu v chovu tzv. severských plemen, z nichž je nejznámějším sibiřský husky. Mnohostranně šikovný pes, dnes stále využíván i jako saňový tahoun, vám bude věrným kamarádem, potřebuje však pravidelně vyvíjet velkou fyzickou zátěž. Tomuto fešákovi s pronikavě modrýma očima vyhovuje celoroční umístění venku.
Vybírat můžete i z mnoha u nás neobvyklých plemen - za všechny zmiňme japonskou shibu. Tento menší špicovitý pes s velmi živou povahou byl původně chován kvůli lovu, dnes ho již známe především jako hlídače. Od štěněte by měl vyrůstat v úzkém kontaktu s lidmi, protože má velmi nezávislou povahu
Velké oblibě se v současné době těší bojová plemena. Jejich nejstarším představitelem je rotvajler, jeho předchůdci hlídali stáda již ve starověkém Římě. Tento klidný, inteligentní a věrný pes při výchově vyžaduje pevnou ruku zkušeného majitele.

Stejně tak je třeba vést i bulteriéra a především amerického pitbulteriéra, který byl záměrně vyšlechtěn pro boj v ringu. Nutno zdůraznit, že za všemi předsudky o tomto druhu psů stojí především člověk. A to jak kvůli samotnému vyšlechtění této rasy, tak kvůli nezkušenosti a nesprávné výchově.
Nejznámějším anglický baset. Není rozhodně lenivý,.Jeho jedinečné vlastnosti jsou oceňovány při honech, ale stejně tak je to i výborný společenský pes. Určitě tuto rasu znáte také ze slavného seriálu o poručíku Colombovi.
Přestože chcete malého roztomilého psíka s krátkými chlupy, jistě vás jako téměř každého uchvátí i velký švýcarský salašnický pes nebo jeho příbuzný bernský salašnický pes, který je u nás dostupnější. Jedná se o obrovského, chlupatého, někdy hrozivě vypadajícího hafana.
Původně měl hlídací a tažnou funkci, dnes pro vás bude skvělým ochráncem a ještě lepším společníkem. Za plotem neštěká při každé příležitosti, ale na nevítané hosty se dokáže rozzuřit pekelně.
Na závěr tohoto přehledu psích plemen hodících se k domu nezapomeňme na to celosvětově nejoblíbenější - německého ovčáka. Ten by však jistě zasluhoval nejméně další samostaný článek.

Příběh aneb co mě zaujalo

23. ledna 2007 v 11:53 Čtení k ranní kávě

Rarita

Držím v ruce přání k narozeninám. Před pár lety by mě takový lístek v poště nepřekvapil. Posílali jsme si je všichni navzájem. K svátkům, narozeninám, Vánocům, Velikonocům. Bez toho by svátky dřív nebyly ani svátky.
Jenže v době internetu, mobilních telefonů, se stává pohlednice psaná rukou raritou. Pozdrav elektronickou poštou je totiž několikanásobně levnější než klasickou, a hlavně pohodlnější. Navíc můžete tentýž text použít pro všechny, kterým chcete popřát. Že takovýto pozdrav je neosobní a že z něho nemůže mít příjemce ani radost? Ale může. On je totiž rád, že si na něj někdo, v této " převratné" době, vůbec vzpomene. Mne znepokojuje více jiná věc. Když se zeptáte, proč vám dotyčný na odeslanou SMS, nebo e-mailovou zprávu, neodpovídá, dozvíte se: "Ježíši, víš, kolika lidem bych musel(a) odpovídat?" A máte to! A teď babo raď, jak jim co nejcitlivěji vysvětlit, že odpovídat na dopisy bylo odjakživa samozřejmostí a slušností? Že by docela, jako odpověď, přece stačilo "díky". Úplně jasně si ale dovedu představit, jakou odpověď na má slova bych uslyšela od svých dětí: "Je úplně jiná doba a měla bys ji už konečně pochopit!"
To, že pokrok i dobu chápu, ale že se prostě nemůžu vyrovnat s tím, že se z ní vytrácí slušnost, si nechávám raději pro sebe. Nerada bych se na svou adresu ještě dozvěděla, že mám tvrdé ego a že na jeho potlačení bych měla důsledně, ale důsledně pracovat.

Děkuji za návštěvu a přijďte zas