Co vědci vymysleli

20. září 2006 v 23:37 |  Zajímavosti

Mléčná čokoláda povzbuzuje mozkovou aktivitu

Srovnáním účinků mléčné a hořké čokolády věnovala svou nejnovější studii skupina amerických odborníků. Podle jejich závěrů lidé, kteří požili mléčnou čokoládu, zvládají podstatně lépe různé testy na paměť a řešení problémů.
WASHINGTON - Výzkum působení různých druhů čokolád ukázal, že "celkové výsledky pro verbální a vizuální paměť jsou jasně lepší u lidí, kteří snědli mléčnou čokoládu. Konzumace obou druhů čokolády potom vedla u pokusných osob ke zlepšení kontroly impulzů a zrychlení reakcí."
Podle informací agentury Newswise snědli účastníci výzkumu buď 85 gramů mléčné čokolády, nebo 85 gramů hořké čokolády, nebo 85 gramů karobu. Kontrolní skupině nebylo nabídnuto nic. Po patnácti minutách trávení byli účastníci podrobeni sérii testů na rozlišování slov, verbání paměť a schopnost soustředění. Výsledky podle dr. Raudenbushe byly zcela průkazné, nyní jde o to, zjistit přesně, která kombinace živin je za tuto dobrou zprávu odpovědná.
V Londýně otevřeli první tělocvičnu mozků
Rubikova kostka si ve světě získala mnoho příznivců.
V britské metropoli otevřeli první tělocvičnu mozků. Národní muzeum vědy a techniky připravilo ve svém oddělení Science Museum (Muzeum vědy) unikátní expozici, v níž mohou zájemci potrápit svůj mozek. Namísto rotopedů a posilovacích strojů se zájemci setkají s obvyklými i méně známými hrami.
LONDÝN - Šachy a Rubikova kostka patří mezi tradiční hlavolamy, které bystří mozek. Vedle toho se však Londýňané mohou seznámit s méně obvyklými hříčkami a poznat historii japonského Sudoku, tolik oblíbeného v posledních letech i v Evropě. Kustod unikátní expozice chtěl v Londýně vytvořit posilovnu mozků, protože se podle něj poslední dobou myslí pouze na tělo. Mentální cvičení zlepšuje paměť, oddaluje stárnutí a omezuje vznik některých kognitivních poruch.
"Je to vzrušující nápad, protože povzbuzování činnosti mozku může odvrátit mentální útlum," věří profesor Clive Ballard z Královské koleje (King´s College) v Londýně.
Mozkocvična je umístěna v Muzeu vědy na Exhibition Road v okrsku Kensington a Chelsea.
Studie: Závislost na mobilech vzrůstá
Na přelomu roku proběhlo ve Velké Británii rozsáhlé sociologické šetření, které se zabývalo závislostí lidí na svých mobilních telefonech. Průzkumu se zúčastnilo 2 000 osob.
To, že mnozí lidé jsou na svém mobilu, na internetu a dalších technologiích závislí není nijak převratný objev. Ale čísla, která britští vědci zveřejnili, jsou skutečně zarážející. Devadesát procent dotázaných uvedlo, že se cítí neklidní, když jim jejich telefon aspoň jednou za hodinu nezazvoní či nezapípá. Podobně vysoká čísla se objevila i u dalších sledovaných ukazatelů. Osmdesát procent respondentů se cítí nesvá, pokud vypadne mobilní síť a 84 procent musí mít svůj telefon neustále v zorném poli. Podle odborníků je toto vysoké číslo způsobeno faktem, že mobil bývá stále víc považován za lidskou bytost. A máte svůj mobil na dohled i vy?
Unie se chystá zakázat rtuť v teploměrech
I když Evropská komise navrhla, aby se používání rtuti v teploměrech v unii zakázalo, je rtuťový teploměr stále ještě nejčastějším prostředkem zjišťování teploty.
Z průzkumu, který dlouhodobě provádí společnost Hartmann-Rico, největší výrobce digitálních teploměrů, vyplývá, že stále ještě 70% lidí nakupuje rtuťové teploměry. Tato tendence je dlouhodobá a příliš se nemění přesto, že dnes je možno vybírat z pestré palety teploměrů digitálních. Jsou sice o něco dražší, ale jejich použití je jednodušší a zejména bezpečnější.
Rtuť je nebezpečným prvkem - zejména výpary z ní jsou jedovaté. Uživatelské nebezpečí hrozí i v případě rozbití vlastního skla teploměru. Obtížné a zejména nákladné je i jeho skladování a likvidace rtuťových teploměrů. Náklady na likvidaci jednoho teploměru jsou nakonec vyšší než jeho kupní cena. Odevzdání rtuťového teploměru ve sběrnách nebezpečného odpadu není zpoplatněno.
"Jedovatá rtuť z teploměrů většinou končí v odpadcích. Když ji zakážeme, bude to dobré pro lidi, ale také to prospěje životnímu prostředí," řekl místopředseda Evropské komise Günther Verheugen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jenny Jenny | Web | 30. listopadu 2006 v 12:13 | Reagovat

Mňam.....čokoládu miluju............tak aspon že povzbuzuje mozkovou aktivitu.i když nejsem si jistá,že by to platí i u mě. :DDDD

2 Natka Natka | Web | 27. května 2008 v 16:56 | Reagovat

Já taky miluju čokoládu. U mě na blogu můžeš v anketě hlasovat jakou čokoládu (jaký druh) máš nejraději.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Děkuji za návštěvu a přijďte zas